Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

Над 500 000 българи са на воден режим или им предстои да се сблъскат всеки момент с проблема, е темата на ТРУД. Кризата в Перник е предизвестена от няколко предпоставки – суша, чиновническо безхаберие и икономическите интереси на големи фирми, коментираха експерти. След Перник воден режим е обявен в Плевен, Ловеч, Севлиево, а пред криза са Дупница,, Шумен, Търговище и др. От ВиК-Шумен вчера бяха са категорични, че знаят за течовете, но ще пристъпят към отстраняването им в първите дни на 2020-та, а тогава ще се наложи градът да остане поне 24 часа без вода. Към момента по данни на МОСВ в язовир “Тича” има 173,143 млн. куб. м. вода. Санитарният минимум е между 88 млн. куб. м. и 112 млн. куб. м., под който водата в язовира става негодна за питейно-битови нужди. Областният управител на Шумен проф. Стефан Желев е отправил искане за намаляване на водата, която се изпуска от язовира към река Камчия за поддържане на екоравновесието. От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) са взели решение и от 1 януари 2020 година намаляват с 50% количествата и ги свеждат ги до 0,8 млн. куб. месечно. Мярката е превантивна. По данни на МОСВ, съгласно месечния график за ползване на води от комплексните и значими язовири, за “Тича” е заложено през декември да се вземат 4,760 млн. кубика вода и те са общо за Шумен, Велики Преслав, Търговище и минимално допустим отток в Камчия.

Има реален риск операциите на бебета с деформации и лицеви аномалии да спрат. Това предупредиха от Асоциация „Лицеви аномалии“, пише МОНИТОР. Проблемът е заради унизително ниското заплащане на лекарите, уточняват от там. За да осигурят анестезиолози, родители са принудени да събират пари и да търсят спонсорства, за да доплатят на специалистите. В Отделението по пластично-възстановителна хирургия за деца в Университетската болница „Св. Георги“ в Пловдив се лекуват 90% от пациентите с вродени лицеви аномалии в България. Към момента заплащането от страна на Националната здравноосигурителна каса става по две клинични пътеки (КП) за осигуряване на хирургичното лечение: КП 230 на стойност 900 лв. и КП 236 на стойност 1700 лв. за хирургично лечение на остатъчни дефекти на лицеви аномалии при по-големи деца и възрастни. Въпросните пътеки обаче не се отнасят до новородените и децата до една годинка получават първично лечение, то се плаща по нископлатената клинична пътека.

160 000 български семейства, които са притежавали жилищно-спестовни влогове, няма да бъдат компенсирани, съобщава ТРУД. Причината е, че на 31 декември изтича крайният срок за изплащане на т. нар. лихвоточки, на хората, които са одобрени за обезщетяване заради загубата на влоговете в бившата Държавна спестовна каса. Това показват данните на Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти, заяви председателят му Валентин Христов. Условието е до 30 ноември 2016 г. те да са закупили или започнали да строят собствено жилище, както и да подадат искане за компенсация. Над 315 000 семейства са имали влог в Държавната спестовна каса с надеждата да си купят жилище, като общата сума е била над 1 милиард лева. 40 000 от тях са се отказали доброволно от компенсации, а 115 000 са получили обезщетение в размер между 1 и 8 стотинки за лев номинал, обясни той. По сметки на Министерство на финансите през годините са изплатени около 350 млн. лева на хората с лихвоточки. Останалите без обезщетения ще сигнализират всички международни институции. Вече се пращат жалби и към българските. “Няма да оставим този въпрос така”, закани се Валентин Христов.     

На сайта на Националното тол управление www.bgtoll.bg може да се проверява валидността на електронна винетка на автомобил, който е със сменен регистрационен номер, информира МОНИТОР. Информацията може да се намери чрез бутона „Проверка на е-винетка при пререгистрация на автомобил“, след като се въведе новият номер. Досега служители на Националното тол управление уведомяваха за прехвърлянето и валидността на е-винетката лично – по телефона или чрез електронната поща, собствениците или ползвателите на автомобили с променени регистрационни номера. Съгласно Наредбата за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние, при промяна в регистрационния номер на пътното превозно средство собственикът или ползвателят следва в срок до три работни дни да заяви тази промяна в Агенция „Пътна инфраструктура“. 


Българите са изяли повече сирене с растителни мазнини през деветте месеца на тази година спрямо същия период на миналата, съобщава ТРУД. Това показват последните данни на Министерството на земеделието, храните и горите за дейността на млекопреработвателните предприятия. До края на октомври 2019 г. у нас са произведени 10 1308 тона сирене с палмова мазнина, докато за периода през 2018 г. количествата са били 9713 тона. Най-големи количества са изкарали мандрите през юли и август – по над 1200 тона. Увеличава се и производството на истинско сирене от краве мляко. За деветте месеца на тази година мандрите са изкарали 59 161 тона, а преди година – 58 468 тона. Макар и слабо се повишават количествата вложено краве мляко в предприятията. Спрямо година по-рано те се увеличават с близо 3 000 тона – от 540 857 хил. литра през 2018 г. на 543 356 хиляди литра през тази.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири, съобщиха от Община Кюстендил. Обследване показало, че през почивните дни някои от..

публикувано на 12.02.25 в 10:19

Националният политехнически музей се включва към Седмицата на брака

Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..

публикувано на 12.02.25 в 08:06

Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони

На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..

публикувано на 11.02.25 в 15:59
Тунел

Спират движението през тунела "Топли дол"

Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..

публикувано на 11.02.25 в 13:03

Безплатни изследвания за ХИВ, хепатит С и сифилис в Перник

От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...

публикувано на 11.02.25 в 11:13

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:59