Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да започнем годината с валсова стъпка

Снимка: Terry Linke
Какво е 1 януари без концерт на Виенската филхармония? Той ни понася към новата година с усещане за изящество, стил, лекота и красива музика. Дори и онези, които през останалата част от годината не са почитатели на класическата музика, в първото утро на годината биват запленени от магията на валса. Защото всички обичаме приказките, нали.

Интересът към новогодишния концерт на Виенската филхармония е все по-голям и билетите се изчерпват толкова бързо, че вече се изнасят не един, не два, а три идентични празнични концерта – от 12 часа на 30 декември, 0т 20.30  на 31 декември и въпросният новогодишен на 1 януари, който е и с най-високи цени на билетите, които са между 35 и 1090 евро за основния концерт, а за предварителните - между 20 и 800 евро.

Въпреки високите цени, желаещите да присъстват в залата са толкова много, че билети се продават единствено след участие в томбола, за която всеки може да се запише на сайта на Виенската филхармония от 2 януари до 28 февруари. Организиран в началото с цел да приповдигне духа на хората и да отвлече вниманието от загубата на войната, концертът отдавна се е превърнал в истинско събитие, което е подготвено до най-малкия детайл.

Традиционно програмата на концерта се състои предимно от творби на композиторите от семейство Щраус - Йохан Щраус - баща, Йохан Щраус - син, Йозеф Щраус, Едуард Щраус. За първи път тази година ще прозвучат девет произведения, които до момента не са включвани в програмата на новогодишния концерт. Това са три творби от Йозеф Щраус – валс „Любовни поздрави“, Лихтенщайн-Марш и Френска полка.

Освен тях премиерно изпълнение ще имат увертюрата към оперетата „Скитниците“ от Карл Михаел Цирер, две произведения от Едуард Щраус – “Бърза полка”, и полка-мазурка „Леденото цвете“, гавот от Йозеф Хелмесбергер-син и „Галоп на пощальона“ от Ханс Кристиян Лумбю, което означава, че списъкът на композиторите става все по-широк. По традиция, концертът ще завърши с три биса и това неизменно са „Бърза полка“, „На хубавия син Дунав“ и Радецки марш, при изпълнението на който (всички знаем) диригентът се обръща към залата и публиката пляска в такт.

Като стана дума за диригенти, за първи път на „новогодишния“ пулт ще застане Андрис Нелсонс - музикален директор на Бостънския симфоничен оркестър и на Лайпцигския Гевандхаус оркестър. Артистичното сътрудничество между 43-годишния латвиец и Виенската филхармония датира от 2010. Оттогава той редовно застава на диригентския пулт на абонаментните им концерти, както и при гастролите на оркестъра на фестивала в Залцбург.

Иначе историята на новогодишните концерти на Виенската филхармония започва през 1939, Диригент на първия “истински” новогодишен концерт на 1 януари 1941 г. е дългогодишният ръководител на Виенската филхармония Клеменс Краус, който е един от най-големите защитници на творчеството на династията Щраус и продължава традицията до края на Втората световна война. През този тъмен период на австрийската история музиката на фамилията Щраус символизира едно напомняне за онази Австрия, която е лишена от правото си на съществуване като самостоятелна държава.

По време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят ще видят специално подготвен музикален филм, посветен на 250-годишнината от рождението на Бетовен. Роденият в Бон композитор е живял 35 години във Виена, което го прави истински виенчанин. Изпълненията пък на балета на Виенската Щатсопера (които се показват по време на концерта) са заснети още през лятото, а хореографията е дело на испанеца Хосе Карлос Мартинес. Балетистите танцуват около един от домовете на Бетховен във Виена.

И на финала – за атмосферата!
Флоралната украса е великолепна, тя в продължение на много  години пристига от Сан Ремо, но вече пета година филхармонията си сътрудничи с виенските общински оранжерии. Украсяването, започнало още на 27 декември, е превърнало залата в цветна феерия с 30 000 стръка цветя, като след края на концерта публиката традиционно си взема поне едно листенце за спомен.

Така че настанете се утре пред телевизора, или си пуснете програма Христо Ботев на БНР и се наслаждавайте, дори да не сте с бална рокля или фрак, новогодишният концерт на Виенската филхармония ще успее да ви накара да се почувствате все едно сте там, красиви сте, танцувате валс и годината, която предстои, е най-прекрасната в живота ви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.01.25: Първите политически стъпки на новото правителство

Новата седмица започва и с нови събеседници в предаването "Форум" - основателят на Finance Academy Георги Захариев и социологът от Института по философия и социология при БАН Алексей Пампоров. Част от темите, които дискутираха с водещия Лъчезар Христов, днес бяха: - Първите политически стъпки и решения на новото правителство - Еврозоната и бюджетът..

публикувано на 27.01.25 в 18:56
Снимката е илюстративна

Безплатен видеокурс помага на учителите да преподават през утвърдени ценности

Безплатен видеокурс за учители, създаден от платформата prepodavame.bg, обединява на едно място теми, свързани с ценностите. Проучване, направено през 2024 г. сред преподаватели в страната, показва, че именно преподаването на ценности в училище среща редица предизвикателства. Пред Радио София Преслава Байчева - специалист "Дигитален..

публикувано на 27.01.25 в 17:53

Национална кампания за борба с разхищението на храна започва през февруари

За втора поредна година у нас ще се проведе Националната кампания за борба с разхищението на храна "Zero Food Waste February". Целта е да се обединят хора и общности в България в усилията за намаляване на разхищението на храна. Foody е първото уеб приложение в страната, посветено на борбата с хранителните отпадъци. Негов инициатор, основател и..

публикувано на 27.01.25 в 16:49
Проф. Румен Нейков

Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари

Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..

публикувано на 27.01.25 в 15:50
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Финансовият министър трябва да вземе много неприятни политически решения

Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..

публикувано на 27.01.25 в 15:43
Олег Ковачев

Продължава инициативата "По три филма на трима големи" в кино "Влайкова"

В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..

публикувано на 27.01.25 в 13:25
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10