Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да започнем годината с валсова стъпка

Снимка: Terry Linke
Какво е 1 януари без концерт на Виенската филхармония? Той ни понася към новата година с усещане за изящество, стил, лекота и красива музика. Дори и онези, които през останалата част от годината не са почитатели на класическата музика, в първото утро на годината биват запленени от магията на валса. Защото всички обичаме приказките, нали.

Интересът към новогодишния концерт на Виенската филхармония е все по-голям и билетите се изчерпват толкова бързо, че вече се изнасят не един, не два, а три идентични празнични концерта – от 12 часа на 30 декември, 0т 20.30  на 31 декември и въпросният новогодишен на 1 януари, който е и с най-високи цени на билетите, които са между 35 и 1090 евро за основния концерт, а за предварителните - между 20 и 800 евро.

Въпреки високите цени, желаещите да присъстват в залата са толкова много, че билети се продават единствено след участие в томбола, за която всеки може да се запише на сайта на Виенската филхармония от 2 януари до 28 февруари. Организиран в началото с цел да приповдигне духа на хората и да отвлече вниманието от загубата на войната, концертът отдавна се е превърнал в истинско събитие, което е подготвено до най-малкия детайл.

Традиционно програмата на концерта се състои предимно от творби на композиторите от семейство Щраус - Йохан Щраус - баща, Йохан Щраус - син, Йозеф Щраус, Едуард Щраус. За първи път тази година ще прозвучат девет произведения, които до момента не са включвани в програмата на новогодишния концерт. Това са три творби от Йозеф Щраус – валс „Любовни поздрави“, Лихтенщайн-Марш и Френска полка.

Освен тях премиерно изпълнение ще имат увертюрата към оперетата „Скитниците“ от Карл Михаел Цирер, две произведения от Едуард Щраус – “Бърза полка”, и полка-мазурка „Леденото цвете“, гавот от Йозеф Хелмесбергер-син и „Галоп на пощальона“ от Ханс Кристиян Лумбю, което означава, че списъкът на композиторите става все по-широк. По традиция, концертът ще завърши с три биса и това неизменно са „Бърза полка“, „На хубавия син Дунав“ и Радецки марш, при изпълнението на който (всички знаем) диригентът се обръща към залата и публиката пляска в такт.

Като стана дума за диригенти, за първи път на „новогодишния“ пулт ще застане Андрис Нелсонс - музикален директор на Бостънския симфоничен оркестър и на Лайпцигския Гевандхаус оркестър. Артистичното сътрудничество между 43-годишния латвиец и Виенската филхармония датира от 2010. Оттогава той редовно застава на диригентския пулт на абонаментните им концерти, както и при гастролите на оркестъра на фестивала в Залцбург.

Иначе историята на новогодишните концерти на Виенската филхармония започва през 1939, Диригент на първия “истински” новогодишен концерт на 1 януари 1941 г. е дългогодишният ръководител на Виенската филхармония Клеменс Краус, който е един от най-големите защитници на творчеството на династията Щраус и продължава традицията до края на Втората световна война. През този тъмен период на австрийската история музиката на фамилията Щраус символизира едно напомняне за онази Австрия, която е лишена от правото си на съществуване като самостоятелна държава.

По време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят ще видят специално подготвен музикален филм, посветен на 250-годишнината от рождението на Бетовен. Роденият в Бон композитор е живял 35 години във Виена, което го прави истински виенчанин. Изпълненията пък на балета на Виенската Щатсопера (които се показват по време на концерта) са заснети още през лятото, а хореографията е дело на испанеца Хосе Карлос Мартинес. Балетистите танцуват около един от домовете на Бетховен във Виена.

И на финала – за атмосферата!
Флоралната украса е великолепна, тя в продължение на много  години пристига от Сан Ремо, но вече пета година филхармонията си сътрудничи с виенските общински оранжерии. Украсяването, започнало още на 27 декември, е превърнало залата в цветна феерия с 30 000 стръка цветя, като след края на концерта публиката традиционно си взема поне едно листенце за спомен.

Така че настанете се утре пред телевизора, или си пуснете програма Христо Ботев на БНР и се наслаждавайте, дори да не сте с бална рокля или фрак, новогодишният концерт на Виенската филхармония ще успее да ви накара да се почувствате все едно сте там, красиви сте, танцувате валс и годината, която предстои, е най-прекрасната в живота ви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29

Пореден ден с опасни горещини, с температура в София около 37°

И днес  остава слънчево, след обяд - горещо. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София - около 37°. В планините ще бъде слънчево и топло. След обяд над Странджа, Сакар и източната..

публикувано на 15.07.24 в 07:35
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55