Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБИ

От 19.00 часа в галерия „Синтезис“ ще бъде открита авторската изложба „ВИК” на популярния фотограф Димитри Стефанов.

От 18.00 часа в Националния антропологичен музей, ще бъде открита изложбата „Кремиковският манастир Св. Вмчк. Георги Победоносец – известен, но и непознат“.

В галерия "Средец" ще бъде открита изложбата "Хлябът" на Атанас Качамаков (1889-1984). Експозицията представя 30 рисунки от цикъла "Нашият хляб насъщен" на автора, придружен от авторския текст "Български фестивал на майката земя". Творбите са визуализиран разказ за бита и труда на българските селяни от началото на XX век. Показват ритуалните етапи в процеса на създаването на хляба през различните годишни времена. Те са своеобразно продължение на романа "Добри", издаден за първи път през 1934 г. в САЩ, написан по разкази на Атанас Качамаков за детството в България. Атанас Качамаков е роден в Лясковец, но през 1924 г. напуска България и заминава за Париж, Франция, а през 1925 г. - за Ню Йорк, САЩ. През 1931 г. печели първа награда в голямата изложба в Ню Йорк за своята работа "Индианка с дете" (мрамор). От 1930 г. в Лос Анджелис е артистичен директор на киностудио.

КОНЦЕРТ

В зала "България" ще се проведе концерт на Националния филхармоничен хор и Националния филхармоничен оркестър под диригентството на полския диригент Антони Вит. Програмата на концерта включва произведения от полската класическа музика. Това са увертюра към операта "Халка" от Станислав Монюшко, "Станислав и Анна Освиенцимови" от Мечислав Карлович, "Крешани" от Войчех Килар и "Стабат Матер" от Карол Шимановски. 

КНИГИ

В литературен клуб "Перото" ще бъде премиерата на първия печатен брой на сп. "ShadowDance". Върху над 200 страници изданието за фантастика, култура и футурология представя разкази от български и чуждестранни писатели. Има статии в областта на литературата, киното, телевизията, музиката, комиксите, философията, социологията, технологиите. Фокусът е върху новото литературно течение киберпънк. 

ТЕАТЪР
От 19.00 ч. в Младежки театър „Николай Бинев“ ще започне пиесата “Аз, Фойербах” на Танкред Дорст. Участват Стефан Мавродиев, Ахмед Юмер, Живка Ганчева. В ролята на Фойербах се превъплъщава доайенът на Младежки театър „Николай Бинев“ –  Стефан Мавродиев. Пиесата разказва за актьор, който след 7 години пауза, се завръща на театралната сцена, за да се яви на кастинг за желана от него роля пред великия режисьор Летау. Господин Летау обаче закъснява, а Фойербах е посрещнат от неговия млад асистент.

В Малък градски театър “Зад канала” от 19.00 ч. започва постановката “Канкун“ на Жорди Галсеран. Режисьор е Бина Харалампиева, а участват актьорите Ирини Жамбонас, Филип Аврамов, Искра Донова, Ивайло Христов. “Канкун” е последната пиеса на Жорди Галсеран.

От 19.30 ч. завесите се вдигат в Сатиричен театър "Алеко Константинов" за пиесата “Глобална комедия”. Режисьор е Патрик Вершюрен. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Теодор Елмазов, Богдан Казанджиев, Росица Александрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01