Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видеоигрите - кой жанр да изберем

За новите геймъри или за старите, които искат да пробват нещо ново

Гейминг индустрията се променя с бързо темпо в последните няколко десетилетия и капката разнообразие от игри се превърна в океан, в който може да се удавим. Не че се оплакваме, но когато стигнем до момента на покупката на нова игра, изборът става все по-труден и по-труден. А какво могат да кажат прохождащите във видео игрите, които не знаят с кое заглавие да започнат? Избор, който може да те откаже от игрите или да те направи фен за цял живот. Ето нашия гид в жанровете видео игри, който може да ви помогне:

Изобилието от игри ни предоставя възможност да се учим, забавляваме, да избягаме от реалността или да се потопим в паралелен мистичен свят, във всеки момент, в който включим компютъра или телефона си.

Най-близки до реалния живот са спортните игри. Ако сте фенове на футбол, хокей, баскетбол или всеки от по-популярните спортове, то със сигурност има електронна негова версия. Лошата страна е, че за да бъдете в крак с актуалните отбори, ще се налага всяка година да си купувате новата версия на играта, в която всички тези промени са отразени. Така че, ако не сте от най-големите запалянковци, може би това не е точният избор за вас. Ако пък сте - тези игри са изключително състезателни и могат да се играят както онлайн, така и с приятел до вас. Фокусът в този жанр е ясен, но има и заглавия, които наблягат на стратегията "зад кадър" – отговорната задача да бъдеш мениджър на отбор.

Ако ви се иска нещо близко до реалния живот, но не ви се рита топка, може да се обърнете към симулационните игри. Те пресъздават различни дейности от реалния живот и има разнообразни цели - от обучение, анализ или забава до прогнозиране. Тези, които ни интересуват, са развлекателните. Те нямат строго определени цели, вместо това играчът може да контролира някакъв, често много странен персонаж, свободно. Най-ярките примери за такива игри са Sims, Gran Turismo, Need for Speed, SimCity, Welcome to the Game. Разбира се на пазара съществуват и безумни симулатори като - Hand simulator, Bus simulator, Robot Vacuum Simulator, I am Bread, Drowning Simulator и разбира се най-успешният от всички тях - Goat Simulator.


Ако не искате да живеете живота на коза, ще ви предложим нещо по-пикантно. Екшън-приключенските игри са хибрид от два жанра, които сами по себе си губят популярност около 2000 г. Това е най-широкообхватният жанр на видеоигрите. Включва в геймплея си както нуждата от бързи реакции, така и способността за взимане на тежки решения в напечени ситуации. В много от тях съществуват загадки, пъзели и интересна сюжетна линия. Често има главен герой, който разбира се стои в центъра на събитията. Някой от емблемите са - Tomb Raider, God of War, Assassin's Creed, The Last Of Us, GTA… Повечето игри, за които сте чували, най-вероятно са в този жанр.

Границите започват малко да се размиват, заради обхвата на предишния жанр. Прехвърляме се на shooter игрите. Акцентът тук е върху оръжието, като в повечето случаи е в перспективата от първо лице - играчът изживява действието през очите на главния герой. В процес на еволюция се появява нов жанр -  Battle Royal. Първото лице се превръща в трето и целта е следната – ти или отборът ти скачате от самолет и се приземявате в изоставена среда, където има амуниции, оръжия и броня. Събираш каквото можеш и по най-бързия начин трябва да измислиш как да надхитриш другите. Целта е да останеш последния оцелял. В момента това е един от най-нашумелите жанрове с игри като Fortnite, Apex Legends и PuBG.

Ако пък не искате да се стреляте, а предпочитате здравата да натупате някого, тогава бойните игри са точно като за вас. В тях имате ограничен брой герои и границите на картата са фиксирани. Биете се помежду си, докато победите своя опонент. Разбира се, в повечето случаи имате специални атаки, като да изстрелвате ток от ръцете си. Изключително популярни и до днес, fighter игрите запълват своето място като жанр още през 90те, с големи имена като Mortal Kombat, Tekken, Street Fighter и Super Smash Bros.

Рязко сменяме посоката към RPG или ролевите игри. В тях играчите поемат отговорността за развитието на своя герой в измислен свят. Действията и решенията, които взимаш, ясно очертават развитието и характера на героя ти, като ти сам избираш кои да бъдат твоите силни и слаби черти. В много от случаите, ще бъдеш поставен в един отворен свят, в който имаш главна мисия, но винаги можеш да се отделиш, да разгледаш или да помогнеш на някого в нужда. Топ заглавията в този жанр са The Witcher III, Persona 5, Undertale, World of Warcraft и Dark Souls III. А разновидностите на RPG игрите са доста - те могат да бъдат базирани на текст, или на графики и мултиплейър (MMORPG). В този поджанр сюжетът не е най-важната част - там най-важно е да изпълняваш куестове (които много често те разкарват от единия край на света до другия, за да събереш 3 гъбки). Тези игри носят голямата опасност да те погълнат за часове, докато успееш да развиеш героя си до високо ниво.

Ако имате заложени лидерски качества стратегическите игри ще ви паснат идеално. Те носят във себе си условието, че това не е игра за всеки и, че трябва да имаш нещо повече от останалите за да си добър в тези игри. Те силно се фокусират върху бързото и умело планиране. Обикновено се разделят на четири подвида - turn-based (ходова игра), real-time (в реално време) и също стратегия и тактика.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55