110 години са изминали от създаването на първото строително училище в съвременна България. И до днес се възхищаваме на забележителните ни градове, с техните площади, църкви, мостове, създадени от българските строители. През тези години на чиновете на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ са седели и чертали общо 25 000 специалисти по строителство и архитектура, водно строителство, транспортно строителство, геодезия, парково строителство и озеленяване, брокер на недвижими имоти.
По думите на инж. Доротея Дончева, настоящият директор на техникума, това е единственото училище у нас, създадено със закон (с Указ №7 на княз Фердинанд, 1909 г., се утвърждава Закона за народното просвещение).
В закона са описани предметите, които ще се учат в новосъздаденото строително училище. Освен общообразователните дисциплини в програмата са включени също графостатика, якост на материалите, графично изкуство, техническо чертане, естетика, градоустройство, домостроителство, шосейно дело, водоснабдяване и канализация, отоплителна техника.
Училището започва своята история като клон на Първа мъжка гимназия с два отдела: инженерен (строителен) и земемерен. Първият випуск е от 40-ина курсисти, но с времето учениците все повече се увеличават. Дори през военния период те наброяват около 1500 младежи. На 5 юни, 1925 година - 15 години след създаването на училището, е направена първата копка от строителството на днешната гимназия по архитектура строителство и геодезия на бул. „Евлоги Георгиев“. Сградата никога не използвана за друго, освен за училище, казва инж. Дончева.
На 1 януари 1930 г. училището вече е в новата сграда.
Тази учебна година се навършват 110 години от създаването на гимназията (позната като Строителния техникум). Училището се помещава в сградата на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, създадена специално за целта и никога не е използвана за друго.
Днес зданието е архитектурен паметник.
След изследване на Съюза на архитектите и на специалисти от БАН се предполага, че е проектът е на арх. Пенчо Койчев.
Освен преподаватели в УАСГ, сред известните личности, учили тук, са спортистката Светла Оцетова, певецът Васил Найденов, ген. Кирил Войнов, Евтим Милошев…
На 15 март ще очакваме отново да видим името на Мария Бакалова сред номинираните – този път за „Оскар“, анонсира кинокритикът Деян Статулов . Преди това обаче, на 11 март започва 25-ият София Филм Фест . Светила на световното кино, носители на Наградата на София, ще представят лично своите филми. Програмата включва филми на Тери..
БНР подготвя Green Deal Podcast. Това е проект, който се изпълнява от “Евранет+”, в партньорство с Германското радио и Полското национално радио. Ще бъдат изготвени 24 подкаста - достатъчно дълги и шарени, които ще говорят за т.нар. “зелена сделка”, но не по бюрократичния език на Брюксел, а през гледната точка на младите хора и това, което те искат да..
Цветанка (Теа) Шопова работи като психотерапевт и психоаналитик в 18-ти район в Париж. Тя издава на български език една изключително полезна книга - “Седем ключа, за да събудим жизнената си сила” . Заминава за Франция, едва когато е на 19 години, но успява да се справи в чуждата държава и да стане психотерапевт. В книгата си тя разказва за седем..
Роденият в Париж композитор, пианист и писател Фредерик Шаслен идва в България и на 7 март излиза с диригентската си палка на сцената на Зала „България“. В концертната програма са предвидени: Симфония №38 “Пражка“ от Волфганг Амадеус Моцарт; Четири последни песни за сопран и оркестър от Рихард Щраус със солистка Мария..
Здравната система беше на изпит и на него не я „скъсаха“ . Здравеопазването в България по време на пандемията не се е променило, промени се очакването към системата, която по принцип се развива с бавно темпо. Така определи настоящата ситуация Деян Денев - директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в..
Двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване , а по този показател страната ни е на челни места както в статистиките на Европа, така и по света. Тревожните данни са от Световната здравна организация (СЗО) по повод Световния ден за борба със затлъстяването, който отбелязахме вчера. Хората със затлъстяване са в риск да се..
На 6 и 7и март над 60 от най-талантливите български творци на приложно изкуство ще се съберат на едно място за първото издание на „ Миш маш фест “ за тази година, съобщиха пред Радио София организаторите. „На любимата ни локация в парка "Заимов" ще съберем най-добрите творци в областта на приложното изкуство“, каза пред Радио София Левена..