Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуствоведът Пламен Петров:

Сирак Скитник не е знаел какво е радиото, но е знаел какво трябва да бъде

БНР продължава да бъде една от най-чистите медии

Пламен Петров
Снимка: Ани Петрова
Българското национално радио на 25 януари ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Тогава ще бъдат връчени наградите за журналистика “Сирак Скитник”.

Връщайки лентата назад към историята и личността на първия директор на БНР Сирак Скитник - талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик, решихме още веднъж да напомним кой е той.

“Сирак Скитник при обучението си в Санкт Петербург е наречен от своите приятели “гълтач на пространства”. Така и аз бих го определил, като един “гълтач на пространства”, разположил се комфортно както в поетичното, художественото, театралното, критичното и направил една от най-важните крачки, а именно към създаването и оформянето на обществената медия, каквато е радиото”, казва изкуствоведът и историк Пламен Петров, изследовател и автор на монография за Сирак Скитник. Пламен Петров беше и един от кураторите на изложбата в СГХГ, с която се отбеляза 130-тата годишнина от рождението на Сирак Скитник.

Когато Сирак Скитник влиза като директор на радиото, Петър Увалиев казва, че тогава той не е знаел какво е радиото, но знае какво трябва да бъде. Той оформя радиото като изключително културно поле, в което среща си дават почти всички форми на творческа изява - има лекции, беседи. В тези години няма записи, а всичко звучи на живо.

В онези години (края на 30-те години на XX век), влизането във войната, са смутни години и Сирак Скитник е трябвало да устои на първия голям удар срещу радиото - опитите да се цензурира, да се постави в услуга на властта. Тогава директорът заедно с малкия екип, с който разполага, се посвещава изцяло на радиото и го опазва от прохитлериската пропаганда.

“Националното радио, според мен, днес продължава да бъде една от най-чистите медии. Тя може да информира и информира точно, без непрекъснатите коментари, които са в новините в повечето други медии, а когато говорим за професионални коментарни предавания и блокове - ги има. Нещо, което Сирак Скитник задава като образ и политика на водене на живота в радиото в страната ни”, казва Пламен Петров.

Къщата на Сирак СкитникИзкуствоведът оценява Сирак Скитник с всички негови творчески проявления.
Къщата на Сирак Скитник е била средище на бохемския кръг около него. Лошото е, че в днешно време държавата нехае за състоянието ѝ, допълва още изкуствоведът.

Чуйте целия разговора с Пламен Петров, както и още спомени за Сирак Скитник от Златния фонд на БНР в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05