Идеята фактическото съжителство да бъде правно уредено се появява още през 2000 г., но 20 години по-късно тя все още не е реализирана. От тази липса на законодателна уредба страдат най-вече децата, смята доц. Димитров. Ако се роди дете по време на фактическото съжителство, то следва да бъде припознато от бащата. Нещо повече - няма възможност да се търси издръжка при фактическо съжителство, а ако такава се уговори, тя не би била законна, допълва доц. Димитров.
Новият Семеен кодекс от 2009 г. внесе сериозни изменения във всички институти на семейното право. За първи път съпрузите могат да избират както при встъпване в брак, така и по време на брака един от три имуществени режима - законов режим на общност, законов режим на разделност и брачен договор. Според доц. Димитров именно брачният договор е най-либерален, но за съжаление приложното му поле все още не е достатъчно голямо.
Според новия Семеен кодекс няма и условие за сключване на граждански брак преди църковния, но все пак документът може да бъде изискан преди извършване на религиозния обред.
Според ставрофорен иконом Михаил Михайлов, предстоятел на софийския храм „Свети апостол Йоан Богослов“, свещеник може да извърши венчание, преди да е сключен граждански брак, без да е застрашен от наказание. Въпреки това в църковния календар, който е официално издание на Българската православна църква, първото условие за встъпване в църковен брак, е предоставяне на препис извлечение от акта за сключване на гражданския брак.
Според него това е така, тъй като юридически легитимният брак служи, за да могат да бъдат разгледани редица въпроси, включително и тези, свързани с евентуален развод. Какво още обясни отец Михаил Михайлов за значението на църковния брак и за семейството - чуйте в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..