Висшето строително училище "Любен Каравелов" обучава качествени кадри за строителния сектор, бизнесът е доволен, а преподавателите са амбицирани „да мерят снага“ с най-престижните университети в тази област.
Това обясни в ефира на Радио София ректорът на висшето училище проф. арх. Борислав Борисов, гост в рубриката „Код Строител“.
Учебното заведение заема трето място (от общо 10) в стандартизираните класации на Рейтинговата система на висшите училища (РСВУ) за 2019 г. в направление „Архитектура, строителство и геодезия“.
Най-важният фактор за израстването и добрата позиция на училището в класацията е добрата реализация на завършилите студенти, смята ректорът. Сред другите фактори са качественият учебен процес, научно-изследователската дейност, добрата базата на кампуса.
Трудностите са предизвикателство, свързани са главно с промените, към които се стремим, а за преодоляването се фокусираме в мотивацията – на преподаватели и на студенти – отбелязва проф. Борисов. - Следването не е леко, но мотивацията кара младите хора да учат, а качествените знания им гарантират реализация.
Относно кадрите строителният бранш продължава да изпитва глад – не само в количествено, а и в качествено отношение – подчерта проф. Борисов. – Част от завършилите не се насочват пряко към реализацията на строителните обекти, а практикуват други дейности, свързани с проектиране, с административна или консултантска работа. И наистина строителният сектор има нужда не само от висши кадри, но и от изпълнителски.
В това отношение от ВСУ помагат и със своя Център за професионално обучение, а положителното е, че през последните години нараства броят на желаещите да учат в него.
ВСУ "Любен Каравелов" е специализирано, не приема и не обучава толкова много студенти, както големите ВУЗ – УАСГ, УНСС, Софийския университет, поясни още проф. Борисов. Обикновено тук се дипломират около 200 души, но затова пък има стремеж да се обърне внимание на всеки един студент, обучението да е качествено, а висшето училище – елитно.
През последните години обратната връзка показва, че от бизнеса са доволни от кадрите, които излизат от това учебно заведение.
Партньорството с Камарата на строителите в България (КСБ), както и с в. „Строител“, е ползотворно и ще продължим да го развиваме, отбеляза още проф. Борисов. И не пропусна да похвали председателя на КСБ инж. Илиян Терзиев – възпитаник на ВСУ "Любен Каравелов".
Колкото за плановете – и през 2020 г. учебната програма ще се актуализира така, че училището да „мери снага“ с най-престижните специализирани строителни учебни заведения в света.
В средата на октомври ще се проведе и международна научна конференция.
В момента се реализира мащабен проект за обновяване на спортния комплекс, допълни ректорът. Едното от двете футболни игрища е покрито и позволява да се ползва и в най-студените дни. В скоро време ще бъде завършено обновяването и на центъра с 6 тенис корта. Спортната база е голяма и ще може да се ползва не само от студенти и служители на училището.
Проф. арх. Борислав Борисов е роден през 1955 г. в София. Завършва престижното Висше училище по архитектура и строителство - Университет БАУХАУС, гр. Ваймар, Германия, магистър архитект „Архитектура-градоустройство”. В периода 1980-1993 г. е проектант, ръководител творческо ателие и директор на поделение в Комплексния научноизследователски и проектантски институт „Софпроект“ (КНИПИ). Работи като експерт в Националния център за териториално развитие и жилищна политика” към МРРБ. Консултант е към НС по оценка на законопроектите за регионалното развитие и за устройство на територията. Членува в Комисията по градоустройство, строителство, архитектура и жилищна политика, зам.-председател е и член на Комисията по нормативна уредба и местно самоуправление, СОС. Автор на проектонаредба по чл. 56 на ЗУТ. Учредител и председател е на Сдружението на урбанистите в България и дружество „Градоустройство“ към Съюза на архитектите в България.От 2006 г. до 2011 г. е директор на Националния център за териториално развитие към МРРБ, членува и в Националния експертен съвет. Има богат опит в научната, преподавателската, консултантската и лекторската дейност в областта на архитектурата, градоустройството, урбанизма, местното самоуправление, публичната администрация и европейската интеграция. През 2012 г. става декан на Архитектурния факултет във ВСУ „Л. Каравелов“, София, а през 2017-а е избран за ректор на учебното заведение.
Рубриката „Код Строител“ е съвместна продукция на Радио София, в. „Строител“ и Камарата на строителите в България.
Учени от Великобритания доказаха, че спазването на хранителен режим помага при лечението на рак, съобщава „Дейли Мейл“. Развитието на раковите клетки се дължи на аминокиселината серин, която участва в строежа на почти всички протеини и се съдържа в месото, рибата и яйцата. Резултатите от проведени експерименти показват, че диета с ниско съдържание на..
Кино по пантофи, пред телевизора в хола - това все още е алтернативата при затворените киносалони. Това, разбира се, не пречи на ентусиазма на кинолюбителите. През изминалата седмица един филм-копродукция между България и Германия, направи своята първа премиера пред стрийм платформа, нещо което не се е случвало досега в страната. Сега, заради..
Как студентите се справят с обучението си в ситуацията и времето, когато мерките против разпространението на коронавиуса налагат ограничения и принуждават много висши училища да разчитат на дигитално провеждане на лекции и упражнения? Условията са различни не само заради нееднаквите възможности на университетите, но и заради спецификите на..
Събитията от 2020 г. дадоха много възможности на хората, които имат желание да помагат на изпаднали в нужда хора и животни, да го направят. През годината се появиха и много нови кампании, в които се включиха много хора и организации. Над 8 години екипи на Фондация “Деца на България” провеждат ежеседмични срещи с възрастни хора в старчески домове. Част..
Ситуацията с Covid-19 отдавна надхвърли чисто здравните аспекти. Има много сериозно напрежение в обществото, което е породено и от тази ситуация. Обедняването, забавянето на икономическите процеси представлява рязка промяна на нагласите и стереотипите, която трудно се приема на психологическо ниво. Ефектите от тази ситуация тепърва ще се засилват,..
Седемнадесет политически партии и граждански организации обмислят общо явяване на парламентарните избори. Потенциалните политически партньори се събраха за преговори в столицата по покана на съпредседателя на ГПП "Ние, Гражданите" Светозар Съев . Обединяващото звено между всички седемнадесет партии и граждански сдружения е участието им в..
„Досега не съм срещал хора, които да не са впечатлени колко е точен този тест.“ Не става дума за проверка на знанията в училище, а за личностен тест и когато чуете това от устата на специалист, няма как да останете безразличен. Става дума за „ 16 personalities “ - тест на Майерс Бригс (Myers Brrigs) и напоследък става толкова..
Вероятността от развитие на анорексия зависи не само от психологически фактори, но и от състава на чревната микрофлора в човешкия организъм...
Семействата в цяла Европа влизат в конфликти по сходни въпроси, почти всички имат едни и същи проблеми. Конфликтните теми обикновено са свързани със..
Повечето пациенти, които карат леко Covid, нямат големи остатъчни проблеми във времето. Те се възстановяват за два-три месеца и не остават трайни следи..