Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код Строител

Проф. Борисов: ВСУ "Любен Каравелов" дава качествени кадри на строителния бранш

Ректорът е най-горд с реализацията на завършилите, учебния процес и базата на висшето училище

Проф. Борислав Борисов
Снимка: Ани Петрова

Висшето строително училище "Любен Каравелов" обучава качествени кадри за строителния сектор, бизнесът е доволен, а преподавателите са амбицирани „да мерят снага“ с най-престижните университети в тази област.

Това обясни в ефира на Радио София ректорът на висшето училище проф. арх. Борислав Борисов, гост в рубриката „Код Строител“.

Учебното заведение заема трето място (от общо 10) в стандартизираните класации на Рейтинговата система на висшите училища (РСВУ) за 2019 г. в направление „Архитектура, строителство и геодезия“.

Най-важният фактор за израстването и добрата позиция на училището в класацията е добрата реализация на завършилите студенти, смята ректорът. Сред другите фактори са качественият учебен процес, научно-изследователската дейност, добрата базата на кампуса.

Трудностите са предизвикателство, свързани са главно с промените, към които се стремим, а за преодоляването се фокусираме в мотивацията – на преподаватели и на студенти – отбелязва проф. Борисов. - Следването не е леко, но мотивацията кара младите хора да учат, а качествените знания им гарантират реализация.

Относно кадрите строителният бранш продължава да изпитва глад – не само в количествено, а и в качествено отношение – подчерта проф. Борисов. – Част от завършилите не се насочват пряко към реализацията на строителните обекти, а практикуват други дейности, свързани с проектиране, с административна или консултантска работа. И наистина строителният сектор има нужда не само от висши кадри, но и от изпълнителски.

В това отношение от ВСУ помагат и със своя Център за професионално обучение, а положителното е, че през последните години нараства броят на желаещите да учат в него.

ВСУ "Любен Каравелов" е специализирано, не приема и не обучава толкова много студенти, както големите ВУЗ – УАСГ, УНСС, Софийския университет, поясни още проф. Борисов. Обикновено тук се дипломират около 200 души, но затова пък има стремеж да се обърне внимание на всеки един студент, обучението да е качествено, а висшето училище – елитно.

През последните години обратната връзка показва, че от бизнеса са доволни от кадрите, които излизат от това учебно заведение.

Партньорството с Камарата на строителите в България (КСБ), както и с в. „Строител“, е ползотворно и ще продължим да го развиваме, отбеляза още проф. Борисов. И не пропусна да похвали председателя на КСБ инж. Илиян Терзиев – възпитаник на ВСУ "Любен Каравелов".

Колкото за плановете – и през 2020 г. учебната програма ще се актуализира така, че училището да „мери снага“ с най-престижните специализирани строителни учебни заведения в света.

В средата на октомври ще се проведе и международна научна конференция.

В момента се реализира мащабен проект за обновяване на спортния комплекс, допълни ректорът. Едното от двете футболни игрища е покрито и позволява да се ползва и в най-студените дни. В скоро време ще бъде завършено обновяването и на центъра с 6 тенис корта. Спортната база е голяма и ще може да се ползва не само от студенти и служители на училището.

Проф. арх. Борислав Борисов е роден през 1955 г. в София. Завършва престижното Висше училище по архитектура и строителство - Университет БАУХАУС, гр. Ваймар, Германия, магистър архитект „Архитектура-градоустройство”. В периода 1980-1993 г. е проектант, ръководител творческо ателие и директор на поделение в Комплексния научноизследователски и проектантски институт „Софпроект“ (КНИПИ). Работи като експерт в Националния център за териториално развитие и жилищна политика” към МРРБ. Консултант е към НС по оценка на законопроектите за регионалното развитие и за устройство на територията. Членува в Комисията по градоустройство, строителство, архитектура и жилищна политика, зам.-председател е и член на Комисията по нормативна уредба и местно самоуправление, СОС. Автор на проектонаредба по чл. 56 на ЗУТ. Учредител и председател е на Сдружението на урбанистите в България и дружество „Градоустройство“ към Съюза на архитектите в България.От 2006 г. до 2011 г. е директор на Националния център за териториално развитие към МРРБ, членува и в Националния експертен съвет. Има богат опит в научната, преподавателската, консултантската и лекторската дейност в областта на архитектурата, градоустройството, урбанизма, местното самоуправление, публичната администрация и европейската интеграция. През 2012 г. става декан на Архитектурния факултет във ВСУ „Л. Каравелов“, София, а през 2017-а е избран за ректор на учебното заведение.

Рубриката „Код Строител“ е съвместна продукция на Радио София, в. „Строител“ и Камарата на строителите в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41