Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден".
Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна.
Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и индология. През 1996 основава Ведическо училище в унгарската столица, където при отворени врати се изнасят програми по хиндуистка философия и култура. Свами Тиртха живее в малък ашрам в Унгария, пътува много, води лекции и беседи на духовни теми. Автор е на 4 книги. Световно признание му носи именно "Черната книга - медитации за всеки ден", написана преди 3 години.
Пиарите обичат да представят Свами Тиртха като любим автор на Роби Уилямс и Боно, но това не може просто да си го измислят, ако музикантите не са го казали, нали?
Всички камо млади търсим отговори и дълбокото значение на много понятия и ценности, обясни пред БНР-Радио София индологът монах. Така е започнал и той да се интересува от по-висши идеали, от това да бъде по-добро и духовно извисено човешко общество.
По пътя към хармонията в живота си той се среща със своя учител. След години практика се присъединява към един монашески орден.
Преди около 30 години за пръв път идва в София и – по думите му – пътуването му и досега продължава да е интересно.
"Опитвам се да живея според думите си и да говоря според живота си. Да създам хармония между теория и практика", отбеляза Свами Тиртха. И изреди някои от своите принципи в живота.
"Използвам универсален език – от сърце към сърце. И това много помага. Докосването до душата е предпоставка за разбиране.
Човешкото същество се изправя пред универсални предизвикателства. Но има и фундаментални принципи, които остават с векове, независимо от промените.
Първата крачка за човек е да разбере, че не е постигнал съвършенство.
Ако сме удовлетворени от това, което имаме, нямаме мотивация за промени."
В момента Свами Тиртха подготвя още 2 книги, които приближават до светлината и биха довършили духовното пътуване.
За превода съдейства Виктор Францес, който разказа и своя път към тази тематика, как е започнал да намира отговори на много свои въпроси именно когато е започнал да чете книги от тази област.
В разговора на Лили Големинова ще чуете защо тази книга е "черна, как сме свързани с известните хора и защо с готовност отговаря, че е удовлетворен от живота, но не и дали е щастлив.
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..