Проучване в пет области на България, където има общности със специфични разбирания, нрави и обичаи - Търговище, Разлог, Смолян, Плевен и Враца - показва, че в преобладаващата част от случаите, извършителите на престъпления в името на честта са с начално или основно образование и без доходи. Това заяви адвокат Елка Пороминска от Асоциацията за жените адвокати по повод изпълнението на проект "Противодействие на злоупотребите в името на честта в социален и правен контекст".
Престъпленията в името на честта засягат предимно лица под 18 и 16 години, млади жени и момичета, от етнически общности и мигранти, както и лица с психически и ментални проблеми. Тези деяния се извършват в по-голямата си част от родители и близки на пострадалите.
Честта винаги се свързва с ценностите. Тя е понятие, което обхваща няколко поколения. Всяка социална група има свои специфични културни практики и вярвания, които оказват влияние върху членовете му. Много е тънка границата между ценности, чест и насилие. Извършителите на насилие в името на честта се възприемат като жертви заради срама, който трябва да преживеят в общността - обясни мениджърът на проекта Диана Георгиева.
Формите на насилие и принуда в името на честта са различни, а противодействието им е доста трудно.
Проектът е на стойност над 145 000 евро, започнал е през септември 2019 и продължава до ноември 2020 година с финансовата подкрепа на Centre for Equality and Diversity - Норвегия.
Предвижда се да има взаимни обучения на екипи в България и Норвегия. Ще бъдат организирани кампании, дискусии и кръгли маси в различни градове. Ще бъдат формулирани препоръки към публични институции в двете страни, за политически и законодателни промени.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..