Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут).
Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната.
Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на анкета, в която са участвали анонимно общо 206 души - журналисти, редактори, медийни експерти.
Факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите са немалко, отбеляза пред БНР-Радио София журналистът от БНР Илия Вълков, автор на анализа, член на УС на АЕЖ-България и преподавател в УНСС. Сред тях е професионалната среда, отговорностите, натискът от различни посоки и естество (икономически, политически), регулациите, стандартите, сроковете, липсата на фиксирано работно време, отразяване на тежки и драматични събития и теми.
По психическо натоварване Вълков сравни журналистите с лекарите: "Може би не лекуват и не спасяват хора като медиците, но можем да кажем, че оздравяваме демокрацията".
Авторът на анализа отбеляза още, че по-младите журналисти сякаш са малко по-твърди при посрещането и понасянето на стреса, но от друга страна, "медийната месомелачка" кара много от тях бърза да напуснат.
"От една страна се забелязва политизация на медиите, от друга – медиизация на политическото пространство. Някои журналисти стават политици, депутати. Хора от политиката пък стават водещи по телевизия, на подкаст или имат Ютюб канал. Има тв проекти на партии, които спряха да функционират", коментира Вълков.
По думите му голяма част от политиците отказват да дават интервюта. Практиката на фейсбук изявления възпрепятства възможността за задаване на въпроси, от които се вълнуват гражданите.
"Изследването не дели медиите на части и обществени – каза още Илия Вълков. – И все пак в обществените като че има повече свобода за честна и открита журналистика."
Чуйте разговора на Данаил Конов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..