Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерик-Емануел Шмит: В наши дни е много важно да се борим срещу невежеството

Ерик-Еманюел Шмит
Снимка: Ани Петрова

Актьорът и директор на Народния театър "Иван Вазов" Мариус Донкин празнува днес своя 70-годишен юбилей с моноспектакъла “Господин Ибрахим и цветята на Корана”. Представлението е от 19.00 часа на голямата сцена на първата ни трупа. Това е и поводът за гостуването в България на френския драматург Ерик-Еманюел Шмит. Той ще участва и като актьор в спектакъла довечера.

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ се играе 16 години на камерната сцена на Народния театър „Иван Вазов“, а билетите за него свършват с месеци напред. За първи път обаче тази вечер, навръх 70-годишния си юбилей, Мариус Донкин ще излезе едновременно пред 800 зрители на голямата сцена на първата ни трупа, заедно с автора на пиесата Ерик Еманюел Шмит.

„Има актьори, които играят моите текстове, само защото носят успех, докато Мариус Донкин е избрал тази пиеса, заради вътрешната си убеденост и ценностите, за които става дума в „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Тоест ние споделяме едни и същи ценности като толерантност и добро отношение към другите. Ето така се срещнахме ние, а има един френски поет, който казва, че приятелството е в това да сключиш брак не пред Бог, а пред важното. Това, което е основното за френската драматургия, е че тя вярва в действието, в силата на думите и дълбочината. За френската драматургия е характерно това, че се опитва да разбере света, да изучава загадките на човешката природа”, казва Ерик Еманюел Шмит.

Авторът е убеден, че има битки, които никога не се печелят, такава е битката между глупостта и интелигентността, толерантността и агресивността. ”Но трябва да се продължат тези битки. Красотата им не е в победата, а  в причината и мотивацията те да продължат. Мисля, че в наши дни е много важно да се борим срещу невежеството, защото то води до агресивност и нетолерантност”. В книгата му „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ се срещат едно еврейско дете с един арабски бакалин.

“Аз разбрах какво съм написал в този текст, когато миналата година го играх в продължение на седмица в Ливан. Това, което виждаше публиката беше един християнин на сцената, който играе любовта и срещата между един евреин и един мюсюлманин. И хората плачеха. Плачеха, защото виждаха една тяхна мечта - страната им такава, каквато е била и преди. И всъщност идеята, която ние трябва да прокарваме като творци е, че никой не трябва да бъде сведен до една единствена идентичност. И когато господин Ибрахим среща Момо - еврейското дете, той няма да види в него само еврейското дете. Момо също няма да види в Ибрахим един старец- арабин. Те ще се срещнат в хуманното извън външните белези, извън идентичността.

Точно това е и мисията на творците, според него -  да отстояват идеята, че никоя идентичност не трябва да пречи на близостта и разбирателството между хората. Това е един поетичен начин да се каже нещо философско. В Корана на Господин Ибрахим има онова, което той е сложил в него - начинът, по който той го прочита и разбира. 

Начинът, по който той е прочел Корана му е помогнал да стане един много духовно извисен човек. И не самата книга прави четенето, а четенето прави книгата, казва Ерик-Еманюел Шмит.

По отношение на това, което го определя най-добре, смята, че това е неговата любознателност. “Аз съм любопитен да открия всичко. Наистина правя всичко това - пиша пиеси, романи, новели, снимам филми, коментирал съм и Олимпийските игри. Пиша и музикални текстове и либрета на френски. Правя всичко това, защото се страхувам. Това е много важно за мен и аз продължавам да се страхувам. Страхувам се и тази вечер, защото в един момент ще бъда заедно с Мариус на сцената. Да много ме е страх, но пък заедно с това съм и щастлив, че ме е страх. Когато престана да се страхувам ще спра всичко. Смятам, че страхът е създаден, за да може човек да мобилизира всичките си сили и да върви напред.“

На 14 февруари между 9.30 и 12.30 часа във фоайето на Първи балкон на Народния театър “Иван Вазов” Ерик-Еманюел Шмит ще има специална среща с българските си почитатели.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17
Не са връстници, но са съмишленици

Остри реакции след плана на Тръмп за Газа, съкращенията на федерално ниво удрят по частния сектор

Тази седмица изказване на американския президент Доналд Тръмп за Газа породи остри реакции по света. При визитата на израелския премиер във Вашингтон Тръмп заяви, че Щатите ще поемат контрола върху палестинския анклав. Критиките не повлияха на Тръмп и той повтори това намерение. На пресконференцията с Нетаняху Тръмп предложи палестинците да..

публикувано на 07.02.25 в 15:15

Сръбската общност в София с шествие в подкрепа на протестите в родината ѝ

Сръбската общност в София организира шествие в знак на подкрепа за студентите и гражданите на Сърбия, които протестират срещу безотговорното управление и корупцията , довели до многобройни трагедии и криза в страната. Проявата е насрочена за тази неделя - 9 февруари, от 11:30 ч. пред посолството на Република Сърбия в София. По време..

публикувано на 07.02.25 в 14:52
Моника Симеонова от “Time heroes”

70% от доброволците са жени

Отворени са номинациите за доброволчество на “Time heroes”.  “Вече 12 години всички хора, даряващи време си имат дом и той се казва “Time heroes”. За тези 12 години имаме вече регистрирани близо от 100 хил доброволци. Доброволчеството е дариш безвъзмездно от най-ценния си ресурс, който е време и внимание в подкрепа на кауза и на това да помогнеш,..

публикувано на 07.02.25 в 14:28
Съдебната палата в Кюстендил

Ръст на делата в Районния съд в Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районния съд в Кюстендил през 2024 година, сочи анализът на правораздавателното ведомство.  Новообразувани са общо 4 418 дела, или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г.  През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470.  Наблюдава се увеличение на..

публикувано на 07.02.25 в 13:52

Жаклин Вагенщайн: Културата на една държава е огледало на действителността

Наскоро Жаклин Вагенщайн получи почетния Орден на изкуствата и литературата на френската държава. Отличието се дава от Министерството на културата на Франция на творци за изключителни постижения в областта на изкуството или литературата и за влиянието им във Франция и по света. Тя получи почетното отличие на церемония във Посолството на Франция от..

публикувано на 07.02.25 в 12:56

"Трамвай "Желание" представят на голяма сцена на "Младежки театър" - София

На 7 и 12 февруари 2025 г. на Голяма сцена в Младежки театър „Николай Бинев“ предстои премиерата на една от най-забележителните пиеси на Тенеси Уилямс – „Трамвай „Желание“. Преводът е на Евгения Панчева, а режисьорът Антон Угринов работи в екип с Ванина Цандева (сценография и костюми) и Калин Николов (композитор). "Тенеси Уилямс е автор, който аз през..

публикувано на 07.02.25 в 12:01