"Първата ни изложба като група и моментът, когато решихме да се казваме така, беше именно на рождения ден на Майстора, на 1 февруари, преди 8 години, когато имаше кръгла годишнина от рождението му" - разказва Евгени Серафимов, - "и тогава за първи път показах школата обединена, с едни 40 реплики на негови творби. Позволихме си това, след като цяла година бяхе изучавали неговото творчество. Тогава нарекохме изложбата Новите майстори и някак заживя това име, заживя и школата". Малките майстори са пораснали, някои са заминали да учат в София, други в Италия или Франция. "Някои даже завършиха - допълва в усмивка Евгени, - имаме дипломирани стенописци, живописци...И се радвам, че всички се връщат, когато започнем някой от проектите, които се въртят в главата ми".
Първият такъв проект е свързан отново с Майстора - правят неговия автопортрет на декар и половина на централния площад в Кюстендил и довеждат в града туристи от цяла България, че и от цял свят. Следват още проекти променящи градската среда - гайтани в продължение на километри край реката, плаващи слънчогледи (отново на Майстора) като част от Пловдив - Европейска столица на културата, 3D изображение на това, което може би се крие под площада в Кюстендил... Но школата си има и традиционна ежегодна изложба, за която винаги има обединяваща тема.
"Тази година откриването е на 14 февруари и темата е малко провокативна, с работно име Тяло-то и всички - малки, големи - работиха една година върху тялото като вдъхновение в изкуството," казва Евгени Серафимов.
Над 60 са платната, които от днес ще бъдат наредени във фоайето на театъра в Кюстендил.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..