Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Кирчева – Меченска или първата глътка въздух

Понякога се налага новородената рожба да бъде потупната по гръбчето или пошляпната по дупето, за да изплаче и поеме първата глътка въздух в своя живот.

Досещате се – тази среща в „Мисията Милосърдие“ ще да е с акушерка. Макар че в наши дни Румяна Кирчева – Меченска е ментор на младите лекари в столичната болница „Света Анна“. Което ѝ дава възможност да направи сравнение с днешните специализанти и докторите отпреди.

Еволюция или деволюция е промяната в манталитета на здравните работници у нас? Промяна, която беше предизвикана от здравната реформа. И тъжната констатация на жената, която години наред е помагала при идването на новия живот, че България се обезлюди откъм млади хора. Защото, когато Румяна Кирчева е кандидатствала медицина – за едно място са се състезавали 27 души. Днес университетите се състезават да си попълнят бройките…

Като всяка по-откроена представителка на съсловието, Румяна Кирчева първоначално също кандидатства медицина. Химията се оказва препъни камъка. Ала едновременно с медицината, тя е подала документи за акушерство. Намира, че това е по-различна работа от сестринството. Там на момента виждаш резултата от собствените си действия. 

Разпределението я отвежда за три години в Никопол, където на терен се убеждава колко добросъседски си живеят българи и турци преди Възродителният процес да разломи единението на нашата нация.

Гинекологията и родилното отделение в Никополската болница по онова време са се разполагали на два етажа и Румяна понякога е асистирала на пет, шест раждания за едно дежурство. И един критичен случай – за щастие с благоприятен изход – за който ще пази спомен цял живот…

Днес здравеопазването ни трябва да разчита на здравната култура на българката, а тематичните сайтове по въпроса не носят достоверна информация.

А след Никопол започва професионалното израстване. Бакалавър. Магистър. Здравен мениджмънт в Стопанската академия в Свищов. И първите стъпки при самоорганизирането на съсловието. Първоначалният тласък на тази организация поставя като здравен министър визионерът проф. Иван Черноземски.

Как е било, как е и днес – чуйте  в разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17