Месечните помощи на 10 591 деца са спрени от началото на учебната година до 19 декември заради натрупани пет неизвинени отсъствия в училище в рамките на един месец, пише МОНИТОР. Това става ясно от писмен отговор на социалния министър Деница Сачева до депутата от БСП Георги Гьоков на въпрос за раздадените помощи през изминалата година.Още след старта на учебната година – през октомври, са отрязани помощите на семействата на 1275 ученици заради бягство от часовете. През следващия месец още 5555 са останали без детски, а през декември са спрени помощите на 3761 деца, кръшкали от училище. Семействата на други 988 хлапета пък са лишени от помощи, защото не са посещавали детска градина от началото на учебната година. През октомври са секнали детските на 424 хлапета, други 328 са останали без помощи през ноември, а 236 са санкционираните през последния месец на миналата година заради отсъствия в забавачката.
1715 от всички над 2200 школа в страната използват електронен дневник през учебната 2019/2020 г., за да нанасят отсъствия и оценки онлайн. Това показват данни на образователното министерство, предоставени на МОНИТОР. Училищата могат да избират между три варианта – хартиен, хартиен и електронен или само електронен дневник. На последната опция са се спрели близо 400 от тях. Това означава, че всяко пето школо у нас е пратило в историята хартиения дневник.Всяко училище, избрало електронен дневник за настоящата учебна година, е финансирано от бюджета на образователното министерство през национална програма „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“. Сумата, която се отпуска за годишния базов абонамент, зависи от броя на обучаващите се ученици. Тя започва от 650 лв. при училища с по-малко от 150 възпитаници и стига до 1500 лв. в школата с над 1000 деца, посочват от МОН. За една част от училищата обаче сумата не е достатъчна и затова доплащат.
15 нови електробуса и 13 трамвая ще тръгнат по софийските улици през тази година. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова, информира МОНИТОР. Тя обясни, че модернизацията на градския транспорт е една от основните мерки за справянето със замърсяването на въздуха. Изграждането на първия етап от третата линия на метрото пък ще спестява 90 хиляди тона вредни емисии годишно. Фандъкова уточни, че през тази година ще бъдат пуснати 8 км от третия лъч, а други 4 ще бъдат завършени. Друга мярка на кметството за борбата с мръсния въздух е безвъзмездна подмяна на старите печки на дърва. Градоначалникът уточни, че вече има голям интерес към програмата, в която са инвестирани 57 млн. лв. за подмяната на печките на 20 000 домакинства.
Законови поправки ще намалят драстично орязването на вторите пенсии от НОИ. Социалният министър Деница Сачева ще настоява основната пенсия от НОИ да не бъде намалявана средно с 20%, а с по-малко, за да може втората пенсия от частните фондове за родените след 1960 г. да бъде в по-голям размер, съобщава МОНИТОР. Всички родени след 60-та година превеждат задължително 5% от осигурителната си вноска в частен пенсионен фонд за т.нар. втора пенсия, а 14.8% постъпват в държавното обществено осигуряване. "Работата е там, че жените , които ще се пенсионират 2021 година и мъжете - 2024 година, ще бъдат ощетени. Не само те, но и на хоризонта до 2035 година, защото парите, които отиват в частните фондове, първо, са малко и второ - при частните фондове си взимат такса за управление на парите", обясни икономистът Мика Зайкова.
Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..
На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...