„Киното не се прави от млади или от стари. А от можещи. Българското кино напоследък започна да трупа мускули. И за киното са нужни пари. Колеги цитират Хичкок, който е казал, че всеки спестен цент, си личи на екрана. Но всъщност това го е казал, когато вече е бил известен.“
Това подчерта при гостуването си в Радио София проф. Любомир Халачев, който започна тази седмица (на 17 февруари) с празнуването на своя 70-годишен юбилей в съчетание с премиера на неговата най-нова книга „Сънувам кино“.
„Още от малък обичах да разказвам, да пиша. Моят пръв контакт със света на изкуството е чрез литературата. След това започнах да се увличам от фотографията, станах член на киноклуб“, разказа проф. Халачев.
През 1966 г. той помага при заснемането на филм, на следващата година става асистент оператор (общ работник към камерата). Но още през 1967-а печели първата си литературна награда…
„Мечтая за кино, но наистина сънувам сюжети. Но едно е да пишеш литература, друго, по-сложно е да направиш филм – иска се повече труд, хора, пари…“
Проф. Халачев отбеляза, че занаят не може изведнъж да прихванеш или „откраднеш“, трябва дълго да гледаш. Той споменава творците, от които се е учил, описва ситуацията на кинопроизводството в България, посочва добрите родни филми от последните години, както и какво предстои пред него в близките месеци.
Проф. д.н. Любомир Халачев е дългогодишен преподавател в НАТФИЗ и негов ректор от 2011 до 2015 г., оператор, сценарист, режисьор, продуцент и автор на десетки книги, документални филми и телевизионни драми. Един от основателите на Асоциацията на филмовите продуценти. Специализирал е в Полша, Италия, Франция и Дания. Бил е гост-преподавател в Сингапур. Ръководител и лектор на семинари и уъркшопове в европейски програми, член на жури на български и международни фестивали.
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..
Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..
Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..
На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..
Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..
Едуард Хаджолян е фасилитатор, обучител, планински водач, авиоинженер и специалист по лидерство и управление на екипи и треньор по Емоционална Интелигентност. "Моето професионално пътешествие ме е отведе както в офиси на международни корпорации, така и по върховете на планините. Личното ми търсене и работата ми в групи ме отведе до социалната..
Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..