„Киното не се прави от млади или от стари. А от можещи. Българското кино напоследък започна да трупа мускули. И за киното са нужни пари. Колеги цитират Хичкок, който е казал, че всеки спестен цент, си личи на екрана. Но всъщност това го е казал, когато вече е бил известен.“
Това подчерта при гостуването си в Радио София проф. Любомир Халачев, който започна тази седмица (на 17 февруари) с празнуването на своя 70-годишен юбилей в съчетание с премиера на неговата най-нова книга „Сънувам кино“.
„Още от малък обичах да разказвам, да пиша. Моят пръв контакт със света на изкуството е чрез литературата. След това започнах да се увличам от фотографията, станах член на киноклуб“, разказа проф. Халачев.
През 1966 г. той помага при заснемането на филм, на следващата година става асистент оператор (общ работник към камерата). Но още през 1967-а печели първата си литературна награда…
„Мечтая за кино, но наистина сънувам сюжети. Но едно е да пишеш литература, друго, по-сложно е да направиш филм – иска се повече труд, хора, пари…“
Проф. Халачев отбеляза, че занаят не може изведнъж да прихванеш или „откраднеш“, трябва дълго да гледаш. Той споменава творците, от които се е учил, описва ситуацията на кинопроизводството в България, посочва добрите родни филми от последните години, както и какво предстои пред него в близките месеци.
Проф. д.н. Любомир Халачев е дългогодишен преподавател в НАТФИЗ и негов ректор от 2011 до 2015 г., оператор, сценарист, режисьор, продуцент и автор на десетки книги, документални филми и телевизионни драми. Един от основателите на Асоциацията на филмовите продуценти. Специализирал е в Полша, Италия, Франция и Дания. Бил е гост-преподавател в Сингапур. Ръководител и лектор на семинари и уъркшопове в европейски програми, член на жури на български и международни фестивали.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.