Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЕТА - рискове и ползи за малкия бизнес

Ратифицирането на първо четене в края на януари на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз, по-известно като СЕТА, предизвика поредица от протести. Според недоволстващите подписването на търговската спогодба ще наруши правата на българските граждани и ще постави корпорациите и едрия бизнес над държавата в Арбитражния съд, предвиден в СЕТА.

Споразумението премахва 98% от митата между Канада и ЕС, като цели да подпомогне растежа и работните места чрез подобрен достъп до пазара за стоки, услуги и инвестиции.
 
„Ще бъдат подложени на натиск традиционни продукти, доколкото вече ги имаме в България“, заяви Ваня Григорова, икономически съветник на КТ „Подкрепа“ и автор на изследвания за въздействието на т. нар. договори за свободна търговия върху българската икономика и социална сфера. „Има и друг начин, по който малките производители ще бъдат засегнати, и това е през регулациите и стандартите.“ 
Споразумението не е толкова икономическо, колкото политическо, допълни Ваня Григорова. 

Според Ваня Григорова не можем да очакваме значително увеличение на износа на България към Канада, тъй като Канада никога не е била значим търговски партньор на България. Най-високи стойности на износа са били отчетени през 2000 г., когато не е действало никакво такова споразумение. Значима пречка е географското раздалечение между Канада и България. 

„Ползите както от всяко търговско споразумение са в повече търговия, оттам и повече работни места, по-добри социални придобивки и по-висок стандарт“, обясни евродепутатът д-р Андрей Ковачев. „В конкретния случай това споразумение с Канада в голямата си част вече е в сила от 21 септември 2017 и вече ние имаме първите положителни резултати - за 2018 е увеличен с 29% стокообменът между България и Канада. Отпаднаха визите за български граждани, които пътуват за Канада.“, допълни още той. 

Според д-р Андрей Ковачев по никакъв начин не може да има риск за малкия и средния бизнес в България. В споразумението, обясни той, ясно е записано, че никой стандарт няма да бъде понижен и че няма да има намеса в регулаторните механизми на страните-членки. Няма да бъдат необходими промени и на конституционно ниво. 
Още по темата - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10