Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална реалност за опазване на културното наследство

Идеята за виртуална реалност за културно и историческото наследство носи на Ния Петрова и стартъп компанията ZenART наградата за Иновативно предприятие на годината в категорията “Иновации в креативната индустрия”. 

Идеята е буквално да се “потопите” в музея чрез виртуална реалност, която позволява да се преживее историята. Ния е убедена в победата в конкурса заради факта, че дори световни студиа нямат толкова добър продукт по отношение на визуалната достоверност на кинематографичното качество на образа, което те предлагат. Това се постига с много добри 3D артисти, които са бивши служители на известни световни студиа. Към компанията те се присъединяват заради възможността да участват по-активно във взимането на решения.

Компанията създава "преживяване", което позволява на потребителите на софтуера да се пренесат в дадена дестинация. Младите иноватори работят върху каталог от дестинации, като към момента са готови две - Белоградчишките скали и Олимп, от общо 15 дестинации, които са замислени. На втората готова дестинация - Олимп, интерактивно се разказва старогръцката митология. 

Компанията печели и гранд от Epic Games - разработчикът на популярната сред децата игра Fortnite. Те дават грантове до 50 хил. долара на фирми, за които считат, че постигат много високо качество, използвайки техния engine, (за разработката на виртуалната реалност се използва “платформата” за създаване на VR на игри на Epic Games).

Заради използваната фотограметрия (множество снимки, които се използват за създаване на виртуална реалност) може да се запазват различни исторически обекти. С помощта на тази техника се възстановява в момента катедралата "Нотр Дам" в Париж, която пострада сериозно при пожар.

Компанията може да се развива в различни посоки, свързани с виртуалната реалност. Екипът е едва от 15 души, а основният проект, по който работят, е виртуален каталог за дестинации, който позволява да се "посети" всяка дестинация в пълно преживяване. Виртуалната реалност, която създават Ния и екипът, с който работи, намира приложение в медицината, в големи корпорации, които провеждат обученията си във виртуална реалност.  

Чуйте повече за иновативната компания от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02