Основен акцент на кинофорума ще бъде българското кино и за първи път ще има осем български премиери. Една от тях е "Петя на моята Петя" на режисьора Александър Косев, филмът с който ще бъде открит фестивала. Тогава художникът, карикатурист и режисьор Анри Кулев ще получи и Наградата на София за приноса си в киноизкуството.
Директорът на фестивала Стефан Китанов заяви, че статистиката на показаните филми на "София Филм Фест" показва, че българското кино се развива възходящо и има хора, които дръзват да инвестират в българско кино с идеята след това от бокс офиса да си върнат парите. Може да се твърди, че се намираме в световен контекст с качеството на част от филмите, които произвеждаме, посочи Китанов.
За 18-и път международно жури ще определи фаворита за Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София - град на киното“. Звездната петорка, която ще оценява филмите, стои общо зад 3 награди и 10 номинации за Оскар, „Златна палма“ от Кан, „Златна мечка“ в Берлин, „Златен лъв“ във Венеция и още много фестивални отличия.
Председател на журито ще бъде режисьорът на „Момичето с перлената обица“ Питър Уебър. Членове ще бъдат продуцентът на „Рома“ Николас Селис, продуцентът на носителя на „Златна палма“ от Кан 2010 „Чичо Бунми си спомня предишните животи” Луис Миняро, независимият американски продуцент Джим Старк. Българската публика го познава като продуцента на ранните филми на Джим Джармуш. В последните няколко години Джим Старк работи като копродуцент в много филми като „Фокстрот“ (2017) на Самуел Маоз, удостоен със "Сребърен лъв" на фестивала във Венеция, „Our Time“ (2018) на Карлос Рейгадас и „Свирукащите“ (2019) на Коренелиу Порумбою, номиниран за „Златна палма“ в Кан, който ще гледаме през март в София. Българският представител в международното жури на 24-тия София Филм Фест ще бъде актрисата Ирмена Чичикова.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..