През май т.г. се очаква да бъдат монтирани преградни врати на пероните на метростанциите „Опълченска“ и „Стадион „Васил Левски“. Това ще са първите две станции от старите линии, които ще бъдат снабдени със защитни съоръжения, каквито ще има по третия лъч на подземната железница. Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова при представянето на двата обновени метровлака, които ще започнат да се движат в края на март по първите две линии.
Първите 12 влака, които са в експлоатация от пускането на първата линия на столичното метро преди 22 г., реално са на 30 г., тъй като 8 г. престояват на депо до старта на подземната железница. Сега два от тях се цялостно обновени, и то в завода на фирмата производител. До края на годината общината планира да бъдат основно ремонтирани всички останали.
Директорът на „Метрополитен“ инж.Стоян Братоев поясни, че влаковете са с намален брой на местата за сядане, тъй като е осигурено пространство, а и седалки за хора с двигателни увреждания. Влакчетата са без климатизация, има изградена т.нар.„принудителна вентилация“, каквато може да се види и в старите мотриси, но модернизираните са енергоефективни, снабдени са със съвременна система за пожароизвестяване и пожарогасене.
В момента се правят тестове и изпитания на двата модернизирани влака, които ще започнат да се използват от края на март, допълни инж.Стоян Братоев. Основният ремонт на превозното средство излиза два пъти по-евтин от закупуването на нова мотриса. Цялостното обновяване е за 5,5 млн.лева.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..