Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартеничките - пресуканата нишка на живота

Закичването с мартеници е един много красив и близък до сърцето на всеки българин празник, казва Анелия Овнарска - Милушева, автор на книгата “Думам ти щерко”.

Това е български празник. “Мартеницата я има в цялата етническа българска територия”. Мартеници има из целия Балкански полуостров, има го в Гърция, Македония, дори в Турция, Румъния, Молдова.

Образът на баба Марта би следвало да се търси назад още при тракийската богиня майка, т.е. тази жена, която носи плодородието сред хората. Образът на бабата в нашата традиционна култура е точно този - тя е знаещата, можещата, тази, която донася знанието, добреването, раждането и мъдростта.

Хубавото, според Милушева е, че през последните години пластмасовите мартеници, които обикновено идват от Китай, отпаднаха.
“Все повече се завръщат мартеничките, изглеждащи направени по стар начин - обикновеният пресукан бял и червен конец. Много често хората започнаха да търсят точно вълнени мартеници. Вълната е много специален елемент. Това е традиционният материал, с който са правени мартениците. Вълната има специалното “умение” да улавя болестите".

Червеният и белият конец, символизират женското и мъжкото начало, а пресуканата нишка символизира нишката на живота. Мартениците са се носили като амулет - на врата.

Анелия Овнарска - Милушева разказа също, че посрещането на баба Марта е ставало с предварителна подготовка, която изисква почистване на дома, а хората в миналото са посрещали празника с постелена червена черга или кърпа, която остава в дома до 9 март. 

Според някои поверия дотогава се носи и мартеницата, според други поверия мартеничката се носи до срещата със щъркел или закукване на кукувица. Според други мартеничките се носят до края на месец март, след което се закичват на плодно дръвче “за да ражда” изобилен плод през годината.
Чуйте повече за празника от разговора на Гергана Пейкова и Боян Бочев с Анелия Овнарска - Милушева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55
Главен комисар Иван Георгиев

От СДВР обявиха по-строги мерки за дербито в събота

Мерките за предстоящия утре мач между Левски и ЦСКА София ще бъдат много по-стриктни от тези на предходната среща на 7 април, каза на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник сектор „Масови мероприятия“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР). Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали на София, така и в..

публикувано на 26.04.24 в 13:14

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София"

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София". Това е най-новият проект на Програмата и L'Europeo. Тя е представена до 27.04.2024 г. в Галерия nOva art space, а от 09.07.2024 г. до 23.07.2024 г. ще бъде изложена в Галерия на открито в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”. Пред Радио София Валерий Пощаров, Ваньо Димитров и..

публикувано на 26.04.24 в 12:49

Какво е да си шампион с поезия

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.04.24 в 12:12
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 10:56

Новите тротоари в район "Студентски" - най-предпочитаното място за паркиране

Стажант-репортерът на Радио София Димитър Георгиев попита гражданите на Район "Студентски", в частност от кв. "Дървеница" какво е тяхното мнение за текущите ремонти на тротоарите, има ли недостиг на паркоместа и къде паркират автомобилите. А ето какво беше тяхното мнение:

публикувано на 26.04.24 в 10:11
Ясен Русев

Район "Искър" ще посрещне лятото с нови тротоари

Как се развива инфраструктурата в Район "Искър" и как върви реновирането на тротоарите по заема, който е бил отпуснат от Столична община разказа Ясен Русев, кмет на района. По думите му както навсякъде в столицата подготовката за лятото тече с изграждането на тротоари. "Интересното е, че решихме да подходим малко по-холистично и в момента..

публикувано на 26.04.24 в 09:34