Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартеничките - пресуканата нишка на живота

Закичването с мартеници е един много красив и близък до сърцето на всеки българин празник, казва Анелия Овнарска - Милушева, автор на книгата “Думам ти щерко”.

Това е български празник. “Мартеницата я има в цялата етническа българска територия”. Мартеници има из целия Балкански полуостров, има го в Гърция, Македония, дори в Турция, Румъния, Молдова.

Образът на баба Марта би следвало да се търси назад още при тракийската богиня майка, т.е. тази жена, която носи плодородието сред хората. Образът на бабата в нашата традиционна култура е точно този - тя е знаещата, можещата, тази, която донася знанието, добреването, раждането и мъдростта.

Хубавото, според Милушева е, че през последните години пластмасовите мартеници, които обикновено идват от Китай, отпаднаха.
“Все повече се завръщат мартеничките, изглеждащи направени по стар начин - обикновеният пресукан бял и червен конец. Много често хората започнаха да търсят точно вълнени мартеници. Вълната е много специален елемент. Това е традиционният материал, с който са правени мартениците. Вълната има специалното “умение” да улавя болестите".

Червеният и белият конец, символизират женското и мъжкото начало, а пресуканата нишка символизира нишката на живота. Мартениците са се носили като амулет - на врата.

Анелия Овнарска - Милушева разказа също, че посрещането на баба Марта е ставало с предварителна подготовка, която изисква почистване на дома, а хората в миналото са посрещали празника с постелена червена черга или кърпа, която остава в дома до 9 март. 

Според някои поверия дотогава се носи и мартеницата, според други поверия мартеничката се носи до срещата със щъркел или закукване на кукувица. Според други мартеничките се носят до края на месец март, след което се закичват на плодно дръвче “за да ражда” изобилен плод през годината.
Чуйте повече за празника от разговора на Гергана Пейкова и Боян Бочев с Анелия Овнарска - Милушева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Rebel Rebel

Морският дом на Rebel Rebel

Снежка Пенева ръководи един от емблематичните клубове във Варна. Н е за пръв път застава пред микрофона ни - говорим си за музикални вкусове и предпочитания: "Горди сме, че втора година сме морски дом на Rebel Rebel - нова алтернативна българска авторска музика. Съдържанието е многопластово (кои са те - в звуковия файл). Много трип-хоп, сайкаделик,..

публикувано на 08.09.24 в 11:56
х-л Ню Йорк

Варна е различна в различните сезони

Християн Облаков за красивите сгради и (не) познатата история на Варна: "От 15 години се опитвам да систематизирам нещата за града, които съм успял да открия. Архитектурното наследство от края на 19 и началото на 20 век (имената на архитектите - в звуковия файл). Градът е претърпял сериозна трансформация само за няколко десетилетия. Поколенията..

публикувано на 08.09.24 в 10:52
Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев

Как човек може да напише такава музика?

Темата ни за Варненско лято продължава с именития австрийски диригент Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев, заместник - председател на Българския хоров съюз и експерт към отдел Култура в община Варна. Те ни разказват за концерта с Меса в h moll от Й. С. Бах на 12 септември - концерт, с който официално се открива международния хоров конкурс „Проф. Георги..

публикувано на 08.09.24 в 10:08
Марио Хосен

Сцената и приятелството обединяват

Марио Хосен, артистичен директор на Варненско лято, слага началото на едно варненско "Радиокафе": "Имаме симпозиум, посветен на маузиката на дунавските страни. Както и барок. Успяхме да станем притегателен център на музиколози, след техните доклади - камерно музикални концерти, които да илюстрират темите им от матинетата им. Над 40 години концертирам..

публикувано на 08.09.24 в 09:31
Валери и Доменика

Адресите на любовта - Валери Петров

Валери Петров е плод на любовна история, досущ като тази на Ромео и Жулиета, породена от враждата между Монтеки и Капулети. Бащата на писателя - Нисим Юда Меворах е роден в София и е сефарадски евреин. Той е професор по правни науки, специалист по семейно, облигационно и наследствено право, виден адвокат, обществен деятел и дипломат, преподавател..

обновено на 07.09.24 в 18:16
Анна Каменова

Историята оживява - Маджаровият род - Анна Каменова

В днешната ни среща продължаваме разказа за една от значимите фамилии по нашите земи. Маджаровият род, с корени във възрожденска Копривщица, се отличава с просветените си представители. А един от тях разбива стереотипите на 20-и век.  Нейното име е Анна Михайлова Маджарова, по-късно по мъж Стайнова. Родена е на 31и декември 1894 г. в древния град..

публикувано на 07.09.24 в 15:55

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец:

публикувано на 07.09.24 в 15:00