Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емоцията да изпълняваш българския химн

| обновено на 03.03.20 в 17:15
Снимка: БУЛФОТО

Знамето, гербът и химнът са основните национални символи на Република България. Те утвърждават нашата идентичност, българската независимост и суверенитет.

При представянето им задължително се следват специални норми и правила. Например химнът може да се изпълнява само веднъж на ден в рамките на една и съща церемония. В пълния вариант на “Мила родино”, куплетът прозвучава веднъж, а припевът - два пъти.

“Мила Родино” е национален химн на България от 1964 г. ( преди това национален химн е “Шуми Марица” от 1879 (официално от 1886 г.) до 1944 (официално до 1947 г. - бел. ред.).

Основа на музиката и текста е песента „Горда Стара планина“, написана от Цветан Радославов през 1885 г. Той я композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война. Текстът е променян многократно, за последен път – през 1990 г.
Най-старият запис на химна "Мила Родино" се съхранява в Златния фонд на БНР. Изпълнението е на оперния певец Петър Райчев.

"Има много химни, които са свързани с историческото минало и те са много емоционални и наситени. По-бавни са, като една бавна, тъжна музика. Нашият химн е прекрасен. В него има много заряд и тази енергичност, с която се изпълнява, защото и тексът и музиката са невероятни. Аз мисля, че може да държи първенство по ангажираност на вниманието и на въздействието, което всеки химн трябва да носи в себе си", казва Ваня Монева - диригент на хор "Ваня Монева" .  

Още за емоцията от изпълнението на българския химн, разказва пред Мария Бояджиева диригентът Ваня Монева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55

Премиера в Младежкия театър на "Вълшебната флейта" - куклен спектакъл по Моцарт

Една от премиерните дати за спектакъла съвпада и с 80-ия рожден ден на Младежки театър "Николай Бинев". От екипа споделят, че за този юбилей подготвят още много премиерни заглавия и дори ще открият нова куклена сцена с името "В лунната стая". Повече за "Вълшебната флейта" на сцената на Младежкия театър чуйте в звуковия файл.

публикувано на 22.01.25 в 14:20

В София вече тупти още едно театрално сърце - ThetroArt

От няколко дни София разполага с ново театрално пространство - ThetroArt. Намира се в самото сърце на столицата, на ул. "Шипка“ и разполага с 270 места. Зад проекта стои Александър Пеновски, който заедно с екипа си, решава това да бъде новото театрално пространство в София. "На 19 януари направихме откриването с "Не те познавам вече“ и установих, че..

публикувано на 22.01.25 в 13:55