Независимо дали скоро сте минавали през някой от софийските паркове, ако сте наблюдателни, несъмнено сте си задавали въпроса: Какво се случва с листата от дърветата? - гният там, където са нападали през есента, събират се и откарват нанякъде или не дай боже - да се изгарят на място покрай алеите?
Могат ли да се оползотворяват и как се прави това?
Проверка на наш репортер показа, че периодично, дори и в зимните месеци листата се събират и извозват край село Яна, където от тях се произвежда компост. С него след това се наторяват насаждения и последният пример за това е розариумът в Борисовата градина.
Именно там е срещата ни с един 72-годишен парков работник, който не само се грижи счупените пейки да бъдат поправени, но и организира извозването на шумата - събирана от неговите колеги, но и разпилявана от палавия вятър...
Освен това от Стоян Рангелов научихме и факта, че за поливането на зелените площи, както и за езерото с лилиите, не се пролива нито литър питейна вода...
Няма да скрием и задоволството от думите на бай Стоян за съоръженията за игра на децата и за отдих на площадката в близост до конната база в Борисовата градина. И той не е забравил, че именно Радио София се погрижи преди време те да бъдат боядисани, за да могат да бъдат ползвани от малки и големи.
Чуйте репортажа за още подробности.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..