Тя е един от лекторите на семинар, организиран от БФЖ, по време на който участниците, ангажирани с обществени проблеми, изследват различните методи на общностно организиране.
Общността, обяснява Валентина Георгиева, не е нещо, което можем да ползваме на готово и не е нещо, което намираме там, където отиваме. „Това, че принадлежим към етнос и религия, не ни прави общност. С общност се работи, тя трябва да бъде изградена.“
Общността не се организира от само себе си и някой трябва да работи с нея, но властта трябва да бъде предоставена на обикновените хора, основата на триъгълника трябва да излъчи повече лидери, които да я представляват и да защитават интересите ѝ, пояснява Валентина Георгиева и посочва, че нейната работа се състои именно в това – да намери хората, способни да станат лидери и да развива тази сила.
А силната общност си личи по силните взаимовръзки на солидарност и взаимопомощ между хора, които живеят или работят на едно място, или нещо друго ги обединява.
И тук стигаме до китайската поговорка за рибата. Защото, пояснява Валентина Георгиева, общностното организиране е метод, който се различава от предоставянето на социални услуги. Социалните услуги решават конкретна нужда, но решението е временно.
Трябва, обяснява тя, да бъдат създадени умения у хората, за да знаят откъде сами да си набавят това, от което имат нужда, като това не елиминира необходимостта от застъпничество или социална услуга.
По време на семинара на БФЖ, на който Валентина Георгиева бе лектор, свои проекти представиха Венета Лимберова, председател на младежка ЛГБТ организация „Действие“ и Таня Илиева, представител на ЛГБТК обществото у нас. Какви са техните идеи, каузи, кампании, чрез които се стремят да допринесат за своите общности, но и да променят нагласите на обществото - чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..