Днес голямото семейство на Мая Костадинова брои 300 малчугани – питомци на детска градина в столичния район Младост и техните семейства. А колко е цялото семейство на гостенката ни, можете да си представите като умножите броя на децата с десетилетията на професионалната ѝ кариера.
Като водеща сестра грижите за децата започват с техния прием, за да преминат през имунизационния статус на всяко дете, и продължат с несекващите ангажименти – много често и след изтичането на работното време. Като се премине през ненадейните ситуации и заболявания на едно или друго детенце и се влезе в хранителния режим, всекидневното меню, контролът върху продуктите… И се стигне до личните впечатления за семействата, където израстват питомците на детската градина.
И тук някъде започва горестта… Защото ние българите, докато се занимаваме с глупостите как норвежците щели да ни отнемат рожбите, докарахме детското здравеопазване и здравните грижи за децата до плачевно състояние. Което състояние не е от последните години или десетилетия, а според Моя Костадинова е със повече от седемдесет годишна давност…
И тук някъде горестта става дълбока… Защото социалното положение на специалистите по здравни грижи за децата ни, за идните поколения е толкова незавидно, че между 65 и 70 процента от сестрите, които се грижат за подрастващите в столицата София са на възраст над 70 години. И това Мая Костадинова го казва съвсем отговорно, тъй като е в Управителния съвет на Регионалната колегия на БАПЗГ в София. Отговорно и горестно… Защото трудовите възнаграждения на тези специалисти, в чиито ръце е здравето на децата ни са обидно близки до минималната работна заплата…
Ето къде и как назряват гроздовете на гнева, обхванали през последните години цялото съсловие на специалистите по здравни грижи.
И все пак личното мнение на Мая Костадинова е категорично – не са необходими ексцесии като окупация на парламентарни помещения.
Какво адмирира и какво не адмирира нашата гостенка – чуйте предаването!
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..