Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин и Мирослава Мерекьови: София има нужда от по-човешки сгради

Един проект е обвързан не само с красота, а и с това да бъде функционален, да бъде удобен на хората, да бъде приобщен към дадената среда. Всеки проект е плод на много работа, проучване, история, природа, народопсихология на локалното място, казват художниците и ландшафтни архитекти Марин и Мирослава Мерекьови - брат и сестра, с над 20-годишен опит в сферата на ландшафтния дизайн и с реализирани проекти за реставрация и реконструкции на паметници на културата.

Двамата работят по зададени проекти, като в началото започват с обсъждане и обмисляне на проектите на ниво скици. Характерен почерк в работата на двамата архитекти е открояването на българското.

“Във всеки проект, който възниква, ние се хвърляме смело и го интерпретираме творчески”, казва Мирослава Мерекьова. Това става чрез рисуването и чрез познанията, които са получили в университета и сред градините. Разбира се, в обсъждането на проектите и реализацията им се стига и до спорове. Марин и Мирослава Мерекьови

“Всички хубави проекти са станали след едно стабилно каране и сдобряване след 30-40 минути”, казва Мирослава Мерекьова. Така процесът преминава напред и проектът от етап “скица”, след това се “облича” в една сериозна техническа армировка, която обосновават технически, за да бъде реализиран проектът.

Арх. Мерекьова допълни, че половината от работата по създаването на един проект е творческа, другата половина е свързана с това проектът, който искат да реализират, да отговаря на определени технически параметри. Най-големият майсторлък, според нея, е да докажеш, че идеята ти е най-правилна и е съобразена с мнението на гражданите.

Марин Мерекьов обясни, че в семейството има много художници и на него и сестра му им се налага да рисуват, например при защита на проект, с който кандидатстват на световни ландшафтни изложения. Двамата рисуват и за удоволствие. Работили са по сценографията за спектакъл на Теди Москов. Правили са плакати за филми.

Мирослава Мерекьова не е привърженик на популярното в момента устойчиво развитие. За нея е необходимо да се намали използването на бетон, да се намалят височините и да се правят по-човешки сгради и градове. Освен това няма нужда да се концентрира всичко в мегаполиси.
“Навлязохме в природата нахално и сега се чудим как да отстъпим назад и как тя да ни прости”, казва тя.

За София, според нея, не трябва да има високи сгради, каквито през последните години се появиха, а е необходимо да има повече зеленина и да се запази старият аристократичен дух на столицата ни. 
Чуйте целия разговор на Катя Василева с двамата архитекти в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07

Проф. Кирил Топалов представя новата си книга "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38

"Защо E = mc²?“ - книга и научно шоу на проф. Брайън Кокс за почитателите на астрофизиката

Явор Въжаров-Або, гостува в предаването "Радиокафе“, за да ни разкаже за научнопопулярния бестселър на проф. Брайън Кокс "Защо E = mc²?“, който в Зала 1 на НДК, ще представи научното шоу “Хоризонти“, с което обиколи света. Проф. Брайън Кокс е британски физик, направил науката достъпна и вълнуваща за милиони хора по целия свят. Той е..

публикувано на 28.03.24 в 14:16

Празненство на колоезденето в София

Утре вечерта (29.03.2024 г.) София ще се превърне в празненство на колоезденето . Велосипедистите ще се съберат в 19.00 часа при пилоните на НДК, за да покажат сила и единство, казват организаторите. Пред Радио София Иво Делин от сдружение „Велоеволюция“ обясни, че събитието е едно от най-вълнуващите за градската велосипедна общност. Той..

публикувано на 28.03.24 в 14:06

Синдикат "Защита" протестират в София

От националния синдикат "Защита" протестират в центъра на София. Исканията са увеличаване на минималната работна заплата на 1200 лв. за цялата страна, както и увеличаване на основната работна заплата в Центровете за спешна медицинска помощ и в болниците. Това каза председателят на синдиката Красимир Митов. "Да изпълнят обещанията към..

публикувано на 28.03.24 в 13:05

Спортната академия отваря врати за свои потенциални възпитаници

Националната спортна академия отваря вратите си на 29 март 2024 г. (петък) за ученици и кандидат-студенти. От 11:00 ч. в Аула А1 в сградата на Ректората (ул. „Акад. Стефан Младенов“ 21, кв. "Студентски град") те ще имат възможността да научат как става кандидатстването, както и за специалностите, по които Академията предлага обучение. Ще..

публикувано на 28.03.24 в 10:45

Михаил Нинов: За да сме щастливи, трябва да ни е хубаво не само вкъщи

Огромен градински шах, "Не се сърди човече" и тенис маси за свободно ползване, джаги и… кучемат могат да се видят в район "Триадица" Идеята и заслугата е на Михаил Нинов, който живее в кв. "Иван Вазов". "Започнахме без голям план, със засаждане на цветя, с малки неща. После направихме люлка… За да живеем щастливи, трябва да ни е..

публикувано на 28.03.24 в 09:56