"Колкото повече се затрупваме със знания в днешния информационен свят, толкова повече обществата се разкъсват, стават все по-малки и малки общности, човекът се “атомизира” и се превръща в едно консумиращо същество, дори да не го иска. Взираме се в какво ли не, но все по-малко в душата си," напомни ни Ландова.
Оставайки при семейството си сега, ние получаваме невероятен шанс да се огледаме, да открием отново децата ни и те да получат вниманието от родителите, от което се нуждаят. Шанс да се сближим - първо с душите си, после и с близките си. Има на какво важно и ценно да научим децата си - можем да им покажем любимите ни филми от детството, да им рецитираме нашите детски стихчета, да им разкажем за рода си, както и за други кризисни моменти в историята на света.
Мария Ландова направи емоционален паралел, като припомни времето на обсадата на Ленинград, когато звучи Седмата симфония. Именно тогава зловещият звук на барабаните се превръща “от марш на смъртта, в марш на живота”. Връщайки се в нашето съвремие, трябва да осъзнаем, че имаме крещяща нужда от Преображение, от пренасочване на мислите ни към истински важното, и да изградим невидимите мостове между душите от една епоха към тези от друга.
Още впечатляващи размисли на Мария Ландова можете да чуете в интервюто на Лили Големинова.
Мария Ландова е популярна личност – художник, педагог, бивш директор на Художествената гимназия в София, журналист, основател и програматор на Лятната академия за деца и ученици към Националната художествена академия, сценарист на филми, някои вдъхновени именно от детската академия.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..