Разпространението на коронавирус премести учениците от цяла България във виртуални класни стаи. Университетите също не остават по-назад в мерките по време на криза. В Софийския университет например студентите получават достъп до учебния материал в платформата Moodle. Този период може да продължи дълго, тъй като не е известно кога присъствените занятия ще бъдат възобновени. Всички студенти могат да ползват системата за електронно обучение (https://elearn.uni-sofia.bg и съответните адреси във факултетите, в които има самостоятелна Moodle платформа), до която имат достъп с потребителското им име и парола от Системата за управление на студентска информация (СУСИ).
Нов български университет също се възползва от платформата Moodle, за да продължи по график насрочените лекции и упражнения.
Техническият университет - София, както и прилежащите му Технологичното училище по електронни системи в София и Професионалната гимназия по компютърни системи и технологии в гр. Правец, преустановиха учебната дейност до отмяна на кризисното положение, обявено от Националния оперативен щаб.
В Университета за национално и световно стопанство предприемат иновативен „облачен“ подход за обучение.
След двудневна денонощна работа на своя ИТ екип, УНСС успя да премине към онлайн образование за всичките си близо 20 хиляди студенти. От 16 март със заповед на ректора проф. Димитър Димитров висшето учебно заведение премина изцяло на онлайн обучение, базирано на продукта Microsoft Teams. Университетът „мигрира“ от физическата си сграда на бул. „Осми декември“ в Студентски град към своя нов виртуален дом в рамките на домейна unwe.bg. Това стана благодарение на наличната Office 365 инфраструктура, към която са интегрирани електронните профили на преподавателите, студентите и служителите на УНСС. За всяка отделна дисциплина за различните специалности има създадени отделни виртуални „аудитории“, в които студентите и преподавателите се срещат посредством електронните си профили. Приложението може да се използва с лекота както на десктоп, така и на мобилни устройства.
За иновативната система чуйте повече от доц. Мартин Осиковски в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..