В наши дни театралните представления масово се предават онлайн, заради глобалната епидемия от коронавирус, като изкуството печели още повече почитатели.
Пред Радио София актрисата Снежина Петрова отправи пожелание за празника, призовавайки ни да вярваме, че това изкуство няма да умре във времена на карантина и че човечеството няма да се откаже от най-живия контакт между изкуството и неговата публика. Тя изрази убеждението си, че занапред всички хора трябва да работят заедно за благото на планетата ни.
"Свикнахме да живеем в една надпревара с времето, и дори в новите условия този ритъм не престава. Затова трябва да намерим “време за детоксикация” и именно театърът може да се превърне в тази терапия. Вече има редица опити за предаване на театър онлайн, но изглежда има едно унифициране на изкуствата - кино, театър, виртуален музей, приемайки ги през една медия. По някакъв начин това изравнява въздействието," коментира актрисата.
Реалността в момента ни предложи такъв сценарий, който самите ние сме се въздържали да разиграваме в най-страшните си фантазии. Тя конкурира всяка фикция, тя е неразгадаема.
Снежина Петрова сподели, че мечтае повече хора да напуснат големите градове, да прекарват повече време в малките селища и сред природата и най-вече изкуството да стане по-достъпно навсякъде, да бъдат намерени сцени там, където все още ги няма.
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...