Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодател: Фирмите все още се опитват да се ориентират в ситуацията

Снимка: Pixabay
Повече от 5 хил. души са останали без работа заради кризата с коронавируса. Всички услуги, свързани с работата на бюрата по труда, могат да се ползват електронно, а за онези, които нямат електронен подпис, съществува вариантът да подават своите заявления и по пощата.

Предстои да бъдат открити и нови офиси към бюрата по труда по големите градове, по повод на струпванията на нови безработни в тях. Местата за новите офиси ще бъдат предоставени от общините.

“Точно как изглежда в момента пазара на труда никой не знае. Това, което се случва е, че фирмите се опитват да се ориентират в ситуацията и тя се усложнява не само от това, което се случва в България, но и от това, което се случва по света, тъй като сме отворена икономика и всички наши фирми работят с клиенти и доставчици извън България.

Много често предприятието в България има капацитет, но не може да си осигури материали или клиентите му временно са спрели доставките, казва изпълнителният директор на Job Tiger Светозар Петров.

Според него все още има доста неясноти за бизнеса - какво ще се случи с компанията, продукцията, пазарите. От тази гледна точка и работодателите правят своята сметка как да запазят хората.

“По принцип всеки работодател иска да си запази хората. Той е инвестирал в тях, обучавал ги е, работил е с тях и те са най-ценното нещо в една компания”, казва Петров.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Галя Манчева и Ирина Илиева

"Форум", 06.03.25: Финансовата култура на младите българи

В предаването "Форум" коментаторите тази седмица д-р Галя Манчева и Ирина Илиева обърнаха внимание на следните теми: Бюджет 2025 - п риоритетите на българите: здравето, пътищата, пенсиите;  Финансовата култура на младите и българите като цяло - какви са разликите във финансовата култура между поколенията; Отново бойкот и отново промоции..

публикувано на 06.03.25 в 18:30
Ива Филипова (вляво) и Жанет Бачева (пациент)

Онкохирург и треньор почитат 8 март с нестандартна фитнес тренировка и лекция за рака на гърдата

За 8 март мобилното приложение BreastHelp и Фондация "Рестарт" организират безплатно събитие с лекция на онкохирурга д-р Ваня Митова и специализирана групова тренировка, водена от Ива Филипова. Тренировката е за жени, оперирани от рак на гърдата или за такива, на които им предстои операция. Събитието е безплатно, но изисква предварителна..

публикувано на 06.03.25 в 17:18
Иван Юруков и Жан-Мар

Жан-Мар, Иван Юруков и група "Терпентина" - в "Гласът на доброто"

Концерт с кауза организират група “Терпентина“, актьорът Иван Юруков (в качеството си на фронтмен) и певецът и музикант Жан-Мар. “Каузата започна преди 3 години, в контекста на домашното насилие. Днес тя продължава като "Глас за доброто", защото имаме усещането, че сякаш между хората то  започва да изчезва – трудно е свързването между..

публикувано на 06.03.25 в 17:05

Едва 13% от жертвите на тормоз на работното място съобщават за това

Неуместни погледи и подмятания, неприлични сексуални шеги и обиди, както и нежелан физически контакт - това са най-честите форми на сексуален тормоз на работното място, които КНСБ и фондация „Фридрих Еберт“ са установили след съвместно проучване. От данните става ясно, че най-уязвими са жените до 30-годишна възраст , но едва 13% от жертвите на..

публикувано на 06.03.25 в 16:38

"Сапьори" обхождат столичния парк "Заимов" тази неделя

Акцията за почистване на парка "Заимов" от кучешки нечистотии очевидно става традиция. За разлика от миналата година (14 април), сега организаторите (Георги Малчев и Община Оборище, Иван Пасков) канят съмишлениците още през март, на 9-и, тази неделя. "Нека "сапьорстваме" заедно из парка от 9:30 до 14:30 ч. Мръсотията е мръсотия, а извинения..

публикувано на 06.03.25 в 16:15

София остава на трето място по средна брутна месечна заплата

София остава на трето място по средна буртна месечна заплата. В столицата тя е 2855 лв.,  в Челопеч - 3751 лв., а в Козлодуй - 3421 лв., става ясно от доклад на Института за пазарна икономика, с който се отбелязва шеста година на инициативата "265 истории за икономика". На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се..

публикувано на 06.03.25 в 15:30

На живо нова музика от "Afro-Peruvian Psychedelia"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ посрещна в студиото музиканта Пиетро Епифания от Перу, който бе гост в предаването, за да разкаже за едно интересно музикално събитие, организирано от "Пиеро Епифания електрик бенд" ще представи новото си EP "Afro-Peruvian Psychedelia" на 7 март от 20 ч. Събитието е чудесен повод за гостуването на..

публикувано на 06.03.25 в 14:40