Може да ги заразят хора, които са носители на вируса или са в процес на развиваща се клиника.
"Колкото по-малко хора контактуват с това бебе, толкова по-добре. Не е сега времето да се посещават новородените или бебетата на няколко месеца по домовете. Въпросът е на разумно отношение, без паника и страх".
Специалистът посочи, че не е добре при висока температура майките-кърмачки да приемат някои антипиретици (съдържащи метамизол или ацетилсалицилова киселина, бел.ред.). Преценката за лечението трябва да бъде на специалист, в никакъв случай не трябва да се прибягва до самолечение, предупреди д-р Попиванова. При недостиг на кърма приемът на медикаменти за стимулиране на синтеза й е краен подход.
"Първо трябва да се изясни дали действително кърмата е недостатъчна, да се прецени как наддава бебето, колко суче и какво може да се направи по естествен начин да се повиши количеството на кърмата. Най-естественият начин е като се увеличат броят на кърменията и броят на изцежданията. Празната гърда прозивежда мляко, а при пълна гърда производството на мляко намалява".
Размяната на кърма не е препоръчителна
Макар и коронавирусът да не преминава през нея, има други вируси, които притежават тази способност, предупреди специалистът. Д-р Попиванова посочи, че след края на първия месец на бебето то трябва да се извежда навън - първо трябва да постои в помещение с отворен прозорец, след това и на терасата, като времето трябва да се увеличава постепенно. Това е част от общия процес на закаляване на детето и не бива да се изпуска, дори и семейството да си стои вкъщи.
Хранителните добавки са нож с две остриета и всяка от тях може да нанесе и вреда, когато се приема в неподходящо количество или период от време. Не бива да считаме имуностимулаторите за панацея, по-добре е майките да разчитат на храни, които ще им осигурят необходимите вещества. Специалистът посочи, че бразилският орех например има много голямо количество селен и може да се приемат по 1-2 ореха на ден.
С имунната система не бива да си играем
Не бива да я тласкаме в посока, за която предполагаме, че е добра, без да знаем какво ще се случи, предупреди д-р Попиванова. Тя препоръчва кърмачките да приемат витамини, предназначени за кърмачки. По отношение на приема на витамин D също има определени индикации - какъв е бил витамин D статусът на жената преди раждането, защото витаминът се натрупва в тялото на жената в края на бременността и преминава след това в кърмата в малки количества. Затова е добре кърмачетата да приемат витамин D след 3-тата седмица от раждането, но количеството зависи от храненето му и конкретния случай. То трябва да се определя от неговия лекар, посочи педиатърът.
По отношение на противотуберкулозната ваксина (БЦЖ) специалистът посочи, че според международните експерти в страните, в които имунизационният календар я включва в първите дни след раждането и след това има реимунизации в детството, се наблюдава по-малка честота на инфекциите с коронавирус. Все още обаче е рано да се правят изводи, необходимо е данните да се обобщят след края на пандемията, смята д-р Попиванова. По думите й, това е един допълнителен аргумент срещу въздържанието на родителите да ваксинират бебетата в родилния дом.
Още от съветите за храненето на новородените, за поведението на майките при недостиг на кърма, за превенцията от зараза и за необходимостта от ваксинация - чуйте в интервюто с д-р Анета Попиванова!
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
Получаването на експресно издадена лична карта на български граждани ще става само на територията на град София в определени структури на МВР - Столична дирекция на вътрешните работи, Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи - София или в дирекция "Български документи за самоличност". Това реши служебното правителство. По..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..
"Градини на вдъхновението" e изложба на 6 художнички в различни жанрове на изобразителното изкуство. Експозицията ще бъде открита тази вечер в галерия-книжарница "София прес". Това е втора такава изложба, която събира няколко художнички, като предишната изложба е от преди няколко години и носеше името “Градините на София”. Тогава, според кураторът на..