Туризмът безспорно беше сред браншовете, които първи понесоха щети от пандемията на Covid-19 и наложителните ограничителни мерки, които се взеха и продължават повече от месец. Само за март загубите на туристическия сектор се оценяват на около 48 млн. лева, а прогнозите са, че ще достигнат 205 милиона до края на месец май.
„Положението е сложно и трудно. Отправихме предложения към държавата, но досега сякаш никой не ни чува“, заяви пред Радио София Радка Мандилова, председател на Национално сдружение “Случаен превоз” и част от борда на обединението „Бъдеще за туризма“. То беше създадено в края на март и в него влязоха 20 браншови организации, физически и юридически лица от индустрията.
Голяма част от превозвачите имат изтеглени кредити, заложили са и имоти. От друга страна част от туроператорите „са много по-уплашени от самите клиенти дали ще могат да върнат парите“ за заявени и отменени туристически услуги. Няма и правила, по които това да се прави, обясни Мандилова.
От друга страна екскурзоводите като самоосигуряващите се дори нямат право за обезщетения за безработица.
Държавата засега отговаря само със заеми и кредити, които трябва да се нисколихвени, но от ББР дават с 10% лихва.
„ЕК е разработила пакет от мерки за подпомагане на държавите членки, включително и пакет за туризма – за държави, при които това е структуроопроделящ отрасъл. В България той формира около 15% от БВП.“
Според комюнике на ЕК се отпускат 37 млрд. евро бързооборотни средства за справяне с последствията от коронавируса. Цифрите за България са 1,358 млрд. евро, посочва Мандилова. И подчертава, че тази средства не са само за държавите от еврозоната, както беше обявено от премиера.
„Ние още не виждаме тези пари, затова сме подготвили писмо към ЕК с молба да бъде извършена проверка.“
От бранша са писали писма и към държавните институции с предложения за облекчения в областта на социалното исигуряване и данъчното облагане, да бъдат направени отсрочки заа някои плащания, но досега няма нито реакция, нито отговор.
Когато някой изпадне в затруднено положение, първото, от което се отказва е туристическата услуга, отбелязва още Радка Мандилова.
Туризмът най-бавно се възстанови от предишната криза (2008), сега също ще трябва много време, докато се нормализират нивата на дейност, смятат в бранша.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..