Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Код Строител

Инж. Иван Моллов: Строителството може да се развива и по време на криза

“Сред основните проблеми, с които строителните фирми се сблъскват са забавените плащания за извършени и приети работи, затруднения при придвижването на работниците, усложнения в процеса на работа, забавени доставки на материали и суровини и като цяло намаляването на обема на работа. Това казва инж. Иван Моллов - член на изпълнителното бюро и на УС на Камарата на строителите в България.

По думите му със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение се стига и практически до парализа на обществените поръчки.

“Ние настояваме, въпреки извънредното положение, администрацията да продължи да работи и да изпълнява своите задължения, така че да подкрепя, а не да пречи на строително-инвестиционния процес. Знаете, че заетите в сектора у нас са над 200 хил. души, недопустимо е тези хора да остават без работа и препитание", посочва Моллов.

“Относно загубите, все още е рано да ги уточним, тъй като строителството е инертен процес, но отчитаме сериозен спад. Като загубите, по груби изчисления, са от оборот са от порядъка на 180 млн. лв. на седмична база. Тук обаче има и друг съществен аспект на проблема - намаленият оборот за бранша води до преки загуби за държавата. Когато ние работим и произвеждаме строителна продукция, 20% от нашите приходи се връщат обратно в бюджета под формата на ДДС. Като добавим и осигуровките и данъците, стават около 40% от оборота ни, което под една или друга форма се връща обратно в държавната хазна, допълва Моллов.

По думите му само за миналата година строителната продукция е била за близо 18 млрд. лв или 14% от БВП на държавата. Това означава приход от над 3.6 млрд. лв. само от ДДС и показва размера на щетите, които ще понесе държавата от свиването на бранша в момента.

Според Моллов от съществено значение е също така и текстът от Закона за извънредното положение, според който до отмяна на извънредното положение, при забавено плащане на задължение, не се начисляват лихви за забавяне и неустойки, но само по отношение на длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране, предоставени от банки и други финансови институции.

“За съжаление, част от възложителите решиха, че могат да спрат или да забавят безпричинно търговските плащания, което може да се окаже пагубно за цял структуроопределящ отрасъл, какъвто е строителството. С новата редакция в Закона за мерките и действията по време на извънредната ситуация, тази възможност е премахната”, посочи той.

Моллов е на мнение, че една такава ситуация трябва да се разглежда не само като съвкупност от мерки и ограничения, но и като възможност тези сфери и дейности от социално-икономическия живот, които могат да се развиват, да получат тласък и да променят баланса за сметка на тези, които обективно не могат да се извършват в тази обстановка. Такива дейности, които могат и трябва да се развиват, са инвестициите в инфраструктура, строителството, дигитализацията.     
Чуйте цялото интервю в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44