България се включи в мащабна международна изложба, която с илюстрации върху свободните по време на извънредното положение билбордове, благодари на лекарите и медицинските работници, участващи на първа линия в борбата с Covid-19.
В изложбата “Thank you, doctors!” са включени илюстрации на художници и дизайнери от различни страни по света.
В инициативата участват Румъния, Сърбия, САЩ, Германия, Албания, Испания, България и др. държави, като всеки ден към изложбата се присъединяват нови градове по света.
Идеята се ражда в Румъния, разказа пред Радио София Десислава Олованова от агенция McCann, по чиято идея и организация се осъществява инициативата в България.
През последните месеци стотици хиляди медици от цял свят прекосяват градовете, в които живеят, за да стигнат до болниците, в които работят. В условията на изолация те са от малкото хора, които се придвижват в градското пространство денонощно. Билбордовете отправят благодарствени послания към медиците за тяхната работа и отдаденост във времето на пандемията от коронавирус. За „платна” на изложбата са използвани свободните билбордове в различните градовете. Позициите с илюстрации са подбрани така, че да следват пътя на медиците до болниците, които са най-натоварени с епидемията.
„Ако погледнем на изкуството, като начин на оцеляване в света изобщо, то днес артисти в светлината на прожекторите, са именно нашите медици, а ние наблюдаваме с вълнение и благодарност тяхното изпълнение. Да си лекар в България е истинско изкуство поради ред причини от различен характер.
Чувство за отдаденост на професията е познато на всеки артист. Но артистът познава и друго чувствo - това на благодарността. Затова решихме да я изразим по-най добрия начин, по който можем”, коментират български автори, които се включиха в изложбата.
В Европа благодарствените билбордове са стотици. У нас инициативата започва с 15-ина локации, обикновено на оживени кръстовища, в близост до болниците. Оттам те ще отправят посланията поне 14 дни. Местата може да се увеличат", допълни Олованова.
„Ние, обикновените граждани, ще започнем да се връщаме към нормалния си ритъм на живот и работа, но за лекарите ще става все по-трудно и те ще имат нужда от нашата подкрепа.“
Чуйте разговора на Катя Василева с Десислава Олованова.
Показаните билбордове са от България, Германия, САЩ и Сърбия.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..