Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на храбростта НВИМ представя различни онлайн активности

Снимка: НВИМ

В Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, Националният военноисторически музей представя на своята публика различни онлайн активности. Специално за празника е създадено виртуално и интерактивно съдържание „Заедно на 6 май“, което е достъпно в сайта на Музея в секция „Виртуален музей“, както и в страниците и профилите на НВИМ в социалните мрежи.

“Днес, в една наистина различна ситуация, отбелязваме отново, заедно с нашата публика и наши приятел, Деня на храбростта и празник на Българската армия. Подготвили сме различни онлайн активности, обособили сме няколко групи информация, свързана с празника. На първо място е нашата дигитална изложба  „За Българската армия – за почест!“, която създадохме специално за този нетипичен 6 май, който посрещаме днес”, казва Диана Костова от НВИМ.

Тази изложба е тематично обвързана с историята и традициите на отбелязването на празника на Българската армия и ще бъде достъпна онлайн от 6 май.

В онлайн атракцията „Експонатите оживяват“ ще бъдат виртуално отворени част от експонатите от външната експозиция на музея, предоставяйки възможност на всеки да разгледа вътрешността на кабините им под формата на 360-градусови снимки.

За най-малките почитатели на Музея е създадена специална онлайн детска зала „За децата“, в която е представена историята на военния орден „За храброст“, тъй като 6 май е и празник на кавалерите на това най-старо и популярно отличие. 

Музейният екип е подготвил и ретроспективен видеоматериал за отбелязването на 6 май в музея като реверанс към посетителите с вярата, че догодина на празника ще похапваме от прословутата войнишка музейна боб чорба и ще се радваме на живо на изложби, атракции и инициативи.

В отбелязването на 6 май онлайн ще участват и филиалите на Националния военноисторически музей – Военноморски музей – Варна, Парк-музей на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик“ и Музей на авиацията – Крумово.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледате комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35