Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) даде старт на платформата U-Report у нас. вдъхновена от нуждите и проблемите на младите хора.
В сегашната ситуация на криза с Covid-19 например, U-Report се оказва един от най-ефективните инструменти за споделяне на навременна, достоверна и в някои случаи животоспасяваща информация до младежите за това как да се предпазват от вируса и с какво могат да помогнат и на околните, обясни пред Радио София Ивайло Спасов, експерт Комуникация за социално развитие на УНИЦЕФ България.
U-Report е глобална младежка платформа, подкрепена от УНИЦЕФ, която се появява за пръв път през 2011 г. и вече е налична в близо 70 държави. Към момента в нея членуват над 10 милиона младежи от цял свят. Участието в в нея е напълно безплатно, анонимно и доброволно.
Освен анкети, до потребителите на U-Report има възможност да бъдат изпращани полезни материали, статии и разяснения по темите, които ги вълнуват (една такава е крайни срокове за завършване на средно образование, дати за изпити, кандидатстване в университети), както и полезни връзки към национални и местни услуги, които могат да са им от помощ (например към кого да се обърнат, ако са тормозени онлайн или имат нужда психологическа подкрепа).
Други теми, които са популярни сред младите хора и ще бъдат засягани и в България, са качеството на образование, достъпът до здравеопазването, пазарът на труда за млади хора, психичното здраве на тийнейджърите, доброволчеството, опазването на околната среда и други въпроси, от които самите младежи се вълнуват.
"Младите хора са най-добрите експерти за техния живот. Резултатите от анкетите са анализират, а след това графики от тях се публикуват на сайта. Ще открояваме тенденции. В случай на необходимост от подкрепа, ще свързваме младите хора с държавни и местни институции, които могат да помогнат според съответния казус", допълни Ивайло Спасов.
Целта на платформата е да обедини повече млади хора на възраст между 14 и 29 години от цяла България, за да може чрез редовни допитвания до тях под формата на анкети да бъде чут гласът им и мнението им да бъде взето предвид, когато се правят младежки политики, младежки кампании или изобщо инициативи от правителствени, неправителствени или бизнес организации, които засягат пряко младите хора като целeва група. Един от основните принципи на U-Report е да не се прави нищо за младите хора без младите хора. А мотото им е „Моят глас е важен“.
Чуйте още по темата в разговора на Гергана Пейкова с Ивайло Спасов.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..