800 жени годишно в България се диагностицират с овариален карцином (рак на яйчниците), по света заболяването се открива при 240 хиляди жени всяка година. Симптомите са неспецифични, а при късно откриване на заболяването шансът за успех на лечението е много по-нисък.
Данните бяха обявени на онлайн семинар по повод Световния ден за борба с рака на яйчниците, който се отбелязва у нас за четвърта поредна година. Мотото, под което се провежда инициативата, е „Силата да бъдем информирани“.
Ракът на яйчниците най-често засяга жените над 50-годишна възраст. Най-често оплакванията са неспецифични, обясни медицинският онколог д-р Ася Консулова. И с това са свързани част от трудностите при диагностиката.
„Най-често говорим за тазова болка или за коремна, за тежест, бързо чувство на ситост или загуба на апетит, често уриниране. Ако някой от тези симптоми се повтарят често, жената трябва да се обърне към гинеколог“, посъветва д-р Консулова.
Ранната диагностика е от изключително значение, тъй като според статистиката 5-годишната преживяемост при откриване на заболяването в първи стадий е над 90 процента. Сред рисковите фактори са тютюнопушенето и затлъстяването, прием на хормонални препарати, хормонални проблеми, ендометриоза и фамилната обремененост. Скрининг за заболяването трябва да се извършва при жените с по-висок риск. Особено след 30-35 навършени години.
Д-р Консулова посочи, че терапията на всяка пациентка трябва да се обсъжда от екип от специалисти, в който задължително да има онколог.
Нана Гладуиш, основател на Фондация „Една от 8“ подчерта, че най-важна е информираността за заболяването.
Организаторите на инициативата под надслов "Силата да бъдем информирани" призовават всички, които желаят да изразят съпричастността си към глобалната борба с рака на яйчниците, да го направят през Facebook - като споделят своя снимка с грим или облекло в цветовете в синьо-зелената гама от кръгчето-символ на световната борба със заболяването и добавят следните хаштагове: #ЖивотътТеОбича; #PowerfulVoices #PowerfulVoice, #WOCD2020, #ednaot8.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..