800 жени годишно в България се диагностицират с овариален карцином (рак на яйчниците), по света заболяването се открива при 240 хиляди жени всяка година. Симптомите са неспецифични, а при късно откриване на заболяването шансът за успех на лечението е много по-нисък.
Данните бяха обявени на онлайн семинар по повод Световния ден за борба с рака на яйчниците, който се отбелязва у нас за четвърта поредна година. Мотото, под което се провежда инициативата, е „Силата да бъдем информирани“.
Ракът на яйчниците най-често засяга жените над 50-годишна възраст. Най-често оплакванията са неспецифични, обясни медицинският онколог д-р Ася Консулова. И с това са свързани част от трудностите при диагностиката.
„Най-често говорим за тазова болка или за коремна, за тежест, бързо чувство на ситост или загуба на апетит, често уриниране. Ако някой от тези симптоми се повтарят често, жената трябва да се обърне към гинеколог“, посъветва д-р Консулова.
Ранната диагностика е от изключително значение, тъй като според статистиката 5-годишната преживяемост при откриване на заболяването в първи стадий е над 90 процента. Сред рисковите фактори са тютюнопушенето и затлъстяването, прием на хормонални препарати, хормонални проблеми, ендометриоза и фамилната обремененост. Скрининг за заболяването трябва да се извършва при жените с по-висок риск. Особено след 30-35 навършени години.
Д-р Консулова посочи, че терапията на всяка пациентка трябва да се обсъжда от екип от специалисти, в който задължително да има онколог.
Нана Гладуиш, основател на Фондация „Една от 8“ подчерта, че най-важна е информираността за заболяването.
Организаторите на инициативата под надслов "Силата да бъдем информирани" призовават всички, които желаят да изразят съпричастността си към глобалната борба с рака на яйчниците, да го направят през Facebook - като споделят своя снимка с грим или облекло в цветовете в синьо-зелената гама от кръгчето-символ на световната борба със заболяването и добавят следните хаштагове: #ЖивотътТеОбича; #PowerfulVoices #PowerfulVoice, #WOCD2020, #ednaot8.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..