Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитрина Бачева за професионалните срещи на акушерката с живота

Снимка: pixabay.com

Световният календар отрежда 12 май като ден на медицинските сестри - чества се официално от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри. На тази дата е родена основателката на модерното сестринство Флоранс Найтингейл /1820 - 1910/, която прави истинска революция в обслужването на ранените и болни войници по време на Кримската война. Тя ръководи група от медицински сестри, обучени от нея, която поема изцяло грижите за пациентите. Благодарение на установените от нея стандарти за обслужване на ранените и болни от холера и дизентерия войници, смъртността спада от 42% на 2,2%. Това постижение я превръща в национална героиня на Англия. 

Цялата 2020 година е определена от Световната здравна асамблея 2020 г. за Международна година на медицинската сестра и акушерката.Тези две професии играят жизненоважна роля, когато става дума за предоставяне на здравни услуги. Това са специалистите, които посвещават живота си на грижи за майките и децата, правят спасителните имунизации, дават съвети за здравето, помагат на възрастните хора. Световната здравна организация съобщава, че за да бъде постигната една от големите цели - до 2030 г. да има универсално здравно покритие - светът се нуждае от още 9 милиона сестри и акушерки, а те са на изчезване.

Нашият пример за милосърдието, което е ключовата дума в работата на специалистите по здравни грижи, е представяне на една дама, която вече 28 години е акушерка в столичната Втора САГБАЛ „Шейново“. Нейното име е Димитрина Бачева. От малка тя знае, че ще учи медицина, защото това са хората, които помагат на болни и създават нещо добро. В средния си образователен курс решава, че ще стане акушерка, защото това е професия, която дава радост на хората. Дипломира се пред 1993 година. В същата година започва работа в реанимацията на болница "Шейново". След най-тежкото отделение става старша акушерка на "Инвитро отделение", а след това работи в "Родилното отделение" на същото лечебно заведение. Опитът й през различния път в отделенията я обогатява.

"На всички места съм се чувствала удовлетворена". С годините се добива рутина в работата, но тя е рутина в начина на вършене на работа. В никакъв случай не се добива рутина в емоцията, защото всяка родилка и всяко бебе носят собствен емоционален заряд, който ние преживяваме с тях. В този смисъл с тази работа не се свиква, защото тя ни носи нещо различно всеки ден". Акушерката е важна, защото стои непрекъснато до нея и води раждането, а лекарят се намесва ако има необходимост. За това родилките трябва да правят и избор на акушерка.

Съвременните акушерки са подготвени жени, с много теоретични и практически знания. Те са изминали дълъг път в развитието си, който следва нивото на медицината. Разликата между бабите, които навремето са помагали на жените при раждане, и акушерките е много голяма. Доказателство за това е намалената смъртност при родилките", споделя акушерката.

На въпрос дали акушерската професия е за жени-лидери, Димитрина Бачева отговаря, че това е точен израз, защото като акушерка мислиш и вземаш решения самостоятелно. Качествата, които гради тази професия, са чувството на милосърдие, да помогнеш и да създадеш радост на друг човек. Тази професия учи да сме добри хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00