Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителните дейности в детските градини във фокуса на СОС

Снимка: БГНЕС

Ще бъдат ли ощетени децата, чиито родители са останали без работа, при избора на допълнителни образователни дейности в столичните детски градини? Този въпрос обсъждат столичните общинските съветници. Една част от тях смятат, че родителите, които по време на извънредното положение са били принудени да прекратят трудовото си правоотношение, няма да имат финансовата възможност да покрият разходите за определена образователна или спортна услуга.
На предстоящата сесия на Общинския съвет днес трябва да бъде гласуван именно регламентът за предоставянето на допълнителните дейности за следващата учебна година – 2020/2021, което най-вероятно отново ще провокира дискусии.

Съветниците ще гласуват методиката, чрез която детските градини ще избират операторите, предоставящи допълнителни образователни дейности за следващата учебна година. Общинските съветници ще се заемат отново с темата, след като на предходната сесия се прие предложението деца, чиито родители са останали без работа, да се възползват безплатно от обучението.

Председателят на групата на БСП в Общинския съвет Калоян Паргов посочи, че това е мнение, което е обсъждано преди да станат актуални икономическите  изпитания пред засегнатите от извънредното положение, заради пандемичната обстановка, но именно заради тях подобен критерий е още по-наложително да се приеме:

"Говорим за хора, които имат нужда от подкрепа. Защото какво се получава - тези, които са останали на работа и имат пари, техните деца ще се развиват, а онези, които са останали без работа вследствие на кризата, ще стоят в ъгъла."

Предложението децата, чиито родители са безработни да получават точки, поражда юридически казус, тъй като при сформирането на оценка за подобен социален подход се надвишават допустимия максимален брой точки.

Зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. Тодор Чобанов е съгласен, че тези родители, които са останали без работа, трябва да бъдат подкрепени, но е нужно да се измисли механизъм, който да бъде оформен като приложение към правилата за допълнителните образователни дейности за следващата учебна година, за да не се блокира цялостно методиката и детските градини да не могат да проведат конкурси за изпълнители на такива активности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56