Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туризмът ще се промени след Covid-19

Джамията "Шейх Зайед" в Абу Даби е най-големият мюсюлмански храм в Обединените арабски емирства
Снимка: БГНЕС
“Туризмът ще се опитва да се върне на предишните си нива. През 2008 г. успя да се върне изключително бързо, но сега това няма да стане толкова бързо. Ще имаме малко по-различен, преструктуриран вид туризъм, който ще наблюдаваме следващите до пет години”.

Това казва Катя Янкова. Тя е завършила специалност туризъм бакалавърска и магистърска степен в България, след което прави още една магистратура в Монреал, Канада, както и докторат по темите, свързани с урбанизацията и градското планиране. Преподава в университети в Канада, Великобритания, а в момента в Абу Даби.

Туризмът е част от глобализацията. Тя е продукт на неолибералния модел. Последният тип глобализация започна от 1990 г., но исторически преди това сме виждали и други глобализации. Тази последната обхваща целия свят и има три основни стожера - свободно движение на хора, стоки и пари.

В превод може да се каже, че това е секторът на финансите, секторът на горивата и добив на енергийни източници и секторът на туризма и всякакъв вид пътувания. Тези сектори бяха ударени най-тежко (от Covid-19). Такъв срив сме виждали в туризма преди това с други пандемии, но те останаха по-локализирани, обяснява Катя Янкова.

В Абу Даби в момента мерките, свързани с Covid-19, са много по тежки отколкото тези в Европа. Има вечерен час, сирени. Заради високите температури може да се излиза само вечерно време, магазините са затворени, с изключение на хранителните. Всички джамии са затворени още от март, въпреки че в момента тече месец рамадан. “Аз преподавам от вкъщи от 9 март”, посочва тя.

Според нея ще има едно пренасочване към вътрешния туризъм, което не е лошо, а по нейната оценка е добър вариант, защото ще има по-балансиран туризъм върху територията на страната. Приморската зона през последните 60-70 години са били най-развити икономически и заради туризма и сега ще има един отлив и обръщане навътре към страната.

"Аз го наричам преминаване от синьо към зелено и от голямо към малко, т.е. от морето ще се обърне погледът навътре към планините, селата, всички дейности, свързани със земята - аграрен туризъм, минерални води. Всичко, свързано със здравето", допълва тя. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Катя Янкова в звуковия файл.Катя Янкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25