Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорд в събраните опасни отпадъци след извънредното положение

Снимка: архив, БГНЕС

Рекордно количество опасни отпадъци от столичните домакинства бяха събрани в първата кампания след отмяната на извънредното положение. Почти един тон бяха предадени в мобилния пункт, който беше разкрит за трите района „Възраждане“, „Илинден“ и „Красна поляна“. От фирмата, която провежда дейността на територията на Столичната община, както и в други български общини, посочиха, че рекордът само доказва осъзнато поведение на гражданите през последните години по отношение на екологията и нетърпението отново да се разкрият пунктовете. 

Макар от дружеството, специализирано в третирането на опасни отпадъци и партниращо си със Столичната община за безвъзмездното им събиране от домакинствата, да са очаквали успешна акция след извънредното положение, събраното количество ги изненадва. С около 20-30% то е повече от обичайните тридневни кампании, които се организират. А сега бяха отменени и четири дати от утвърдения график за годината, посочи директорът на „БалБок инженеринг“ д-р Ралица Ангелова.

Ангелова припомни, че при подаване на заявка за извозване на опасни отпадъци от адрес, гражданите трябва да посочат максимално точно количествата за предаване, не защото има въведен минимален размер, а защото трябва да се осигури достатъчно място в автомобила, който ги извозва. Тя поясни, че заявки се приемат през работните дни от 9 до 18 ч на телефон 0700 11 750, като се уточнява адреса и телефона за връзка.

Око гражданите се затрудняват в определянето на даден отпадък като опасен, могат да се възползват от специално разработената брошура за тази цел, която е качена както в официалната страница на фирмата за третиране на отпадъците, така и във фейсбук страницата й. Информация има също на сайтовете на Столичния инспекторат; Столичната община и районните администрации.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56