Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Иво Чифлички: Ще се наложат по-дръзки решения в дизайна

Иво Чифлички
Снимка: личен архив

Кризата доведе до края на индустриалния стил в интериорния дизайн. Голите бетонни стени ще бъдат изместени от био дизайн, даващ усещане за връзка с природата, коментира пред Радио София инженер-дизайнерът Иво Чифлички. Най-голямото предизвикателство ще е в производствената среда, като цеховете и работилниците, където има струпване на голям брой работници на едно място.  

„Ще се наложат по-дръзки решения, за да се осигурят необходимите условия за безопасен труд, без това да намалява ефективността. Решението е по-малко място за администрация, по-голямо - за работилници.“

Изискванията за работа на разстояние един от друг въвеждат много промени, които изцяло променят предназначението на работните помещения и техния дизайн, допълва Чифлички.

Офисите ще се превърнат в място за социална комуникация в работната сфера – за конферентни срещи, разговори с клиенти…Работата на бюро пред компютър е вече част от миналото.

Пространственият дизайн е сред първите, които се повлияха от ефекта на карантината. След прекараните месеци вкъщи хората  усетиха нуждата от доброто организиране на мястото, където живеят. Чифлички разказва, че все по-често поемат ангажименти за проектиране на домашен интериор:

„Дългата и отегчителна карантина ни затвори в продължение на месеци между тухла и бетон. Хората изпитват нечувана нужда от досег до природата, до свежест, до зеленина. Еко материалите, дървото и органичните акценти са предпочитани.“

До какви други промени в сферата на дизайна ще доведат последиците от кризата - чуйте от интервюто на Александра Илиева с Иво Чифлички.


БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реставрират играчки за радост на деца бежанци

От фондация „От нас зависи“  са предприели кампания за реставриране на дарени плюшени играчки, които след това да бъдат подарени на деца-бежанци. В благородната инициатива се включват както семейства, така и училища и детски градини, а децата на бежанците сами избират плюшените си приятели. „Работим с няколко групи нуждаещи се..

публикувано на 24.03.23 в 19:43
Елена Джамбазова

Всеки над 50 г. трябва да може безплатно да се изследва за рак на дебелото черво

Ракът на дебелото черво е едно от най-смъртоносните онкологични заболявания в България (на второ място е по смъртност). В същото време то е напълно предотвратимо заболяване стига да бъде диагностицирана възможно най-рано . За целта е необходимо нещо съвсем изпълнимо – да бъдат провеждани редовни  скринингови изследвания. За съжаление..

публикувано на 24.03.23 в 18:38

Правят дигитална страница на всяко българско село

Животът на село все повече привлича младите градски хора. По данни на платформата „Живот на село“ над 100 хиляди души са загърбили градския живот в последните няколко години . Ето какво сподели Ивайло Вътовски – основател на платформата: „Това което виждаме и в данните на Националния статистически институт, притокът на хора към..

публикувано на 24.03.23 в 17:30

Радина Велчева, фондация „Искам бебе“: Мечта и цел ни е да раждат млади, 25-годишни хора

От създаването на фондация „Искам бебе“ до момента, благодарение на работата и подкрепата на доброволци (над 40 координатори в страната), партньори и съмишленици, са родени над 3500 бебета в семейства, в които двойките са имали репродуктивни проблеми. „На фона на около 60 000 деца, които се раждат годишно, хората с репродуктивни проблеми..

публикувано на 24.03.23 в 17:23

Александър Кашъмов: Всеки е засегнат съществено по темите в Доклада на Държавния департамент на САЩ

Докладът на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права в света (през 2022-ра), който се появи тази седмица, се прави всяка година. Това е рутинен доклад за човешките права и защитата им, но с това свързан въпросът какво прави държавата по тази тема – коментира пред Радио София адвокат Александър Кашъмов,..

публикувано на 24.03.23 в 15:35
Галина Борисова, Силвия Чернева, Цвета Дойчева

Артисти говорят за провала

Втората среща от серията дискусионни събития с фокус върху провала ще се състои на 25 март 2023 г. Да се говори за провала само по себе си вече е събитие, но да се говори за провала пред публика, с покана за диалог в група е сериозен отзвук, казват организаторите - Цвета Дойчева и Силвия Чернева от Сдружение “Стайна температура” и ХОД..

публикувано на 24.03.23 в 14:24
Илюстрации от

Книгата "Господин Изразителен" на Олга Токарчук приканва да гледаме отвъд повърхността

На книжния пазар излезе „Господин Изразителен“ – книга, която обединява енергията на две силни творчески личности – полската писателка и носителка на Нобелова награда за литература за 2018 година, Олга Токарчук и художничката Йоанна Консехо , лауреат на специалната награда „Рагаци“ от Болоня, за да се превърне в едно полиграфическо бижу, с..

публикувано на 24.03.23 в 14:02