Ангел Захаринов е фотограф на известни личности у нас. Но той иска да бъде част от промяната в България по отношевие на стереотипите и предразсъдъците към хората със заекване. Затова и самият Ангел се е включил като посланик – лице и глас, в социалната инициатива „Дишай“ (breathe in.).
“Дишай - казваха ми десетките логопеди и специалисти. Нещо ме спираше обаче. Знаех какво е… Сякаш камък ми засядаше, когато се опитвах да кажа нещо“, казва фотографът, който от малък се бори с тази говорна особеност. Сега вече е на 20 г. и продължава битката с по-голямо желание от всякога.
„Сега вече дишам. И не просто дишам. Аз говоря. И то за важните неща.
Винаги съм имал желание да споделям това, което имам в себе си и което чувствам, защото да живееш със заекване е много голяма сила. Ти живееш с нещо, което не можеш да контролираш, но се учиш всеки ден.“
Любовта му към фотографията и работата с клиенти е една от причините Ангел да преодолее притеснението си от заекването.
Именно професионалните му занимания помагат той да стане по-смел, социален и отворен към света.
„Щастлив съм, че съм достигнал момента, в който съм ОК такъв, какъвто съм и мога да си заеквам на спокойствие. Някои си мислят, че който заеква е по-глупав. Със сигурност не е така. Искаме да призовем другите хора да изчакат малко, да бъдат търпеливи и да ни чуят, а след това да си съставят мнение.“
Последните проучвания сочат, че заекването е в резултат на неврологични нарушения при човека. Някои се раждат с него, а други го добиват вследствие на травма, коментира Цветана Димитрова от Сдружение за инициативи по заекването, един от партньорите в инициативата breathe in.
„Не се знае точна статистика за България, но в света заекващите деца са около една четвърт, а след тази възраст - между 1 и 3 процента.
У нас това са около 60-70 хиляди души.“
Терапиите са най-различни, като в най-ранна детска възраст се започва с логопед, допълва Цветана Димитрова. По този начин детето се научава как да управлява заекването и как да го приеме като част от живота си.
Чуйте разговорите с Ангел Захаринов и Цветана Димитрова.
Ако самият ти заекваш или имаш приятел, който се бори с това, посети zaekvane.org.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..