Ангел Захаринов е фотограф на известни личности у нас. Но той иска да бъде част от промяната в България по отношевие на стереотипите и предразсъдъците към хората със заекване. Затова и самият Ангел се е включил като посланик – лице и глас, в социалната инициатива „Дишай“ (breathe in.).
“Дишай - казваха ми десетките логопеди и специалисти. Нещо ме спираше обаче. Знаех какво е… Сякаш камък ми засядаше, когато се опитвах да кажа нещо“, казва фотографът, който от малък се бори с тази говорна особеност. Сега вече е на 20 г. и продължава битката с по-голямо желание от всякога.
„Сега вече дишам. И не просто дишам. Аз говоря. И то за важните неща.
Винаги съм имал желание да споделям това, което имам в себе си и което чувствам, защото да живееш със заекване е много голяма сила. Ти живееш с нещо, което не можеш да контролираш, но се учиш всеки ден.“
Любовта му към фотографията и работата с клиенти е една от причините Ангел да преодолее притеснението си от заекването.
Именно професионалните му занимания помагат той да стане по-смел, социален и отворен към света.
„Щастлив съм, че съм достигнал момента, в който съм ОК такъв, какъвто съм и мога да си заеквам на спокойствие. Някои си мислят, че който заеква е по-глупав. Със сигурност не е така. Искаме да призовем другите хора да изчакат малко, да бъдат търпеливи и да ни чуят, а след това да си съставят мнение.“
Последните проучвания сочат, че заекването е в резултат на неврологични нарушения при човека. Някои се раждат с него, а други го добиват вследствие на травма, коментира Цветана Димитрова от Сдружение за инициативи по заекването, един от партньорите в инициативата breathe in.
„Не се знае точна статистика за България, но в света заекващите деца са около една четвърт, а след тази възраст - между 1 и 3 процента.
У нас това са около 60-70 хиляди души.“
Терапиите са най-различни, като в най-ранна детска възраст се започва с логопед, допълва Цветана Димитрова. По този начин детето се научава как да управлява заекването и как да го приеме като част от живота си.
Чуйте разговорите с Ангел Захаринов и Цветана Димитрова.
Ако самият ти заекваш или имаш приятел, който се бори с това, посети zaekvane.org.
На 23.03.2023 г. от 18.30 часа в галерията на "Оборище" 5 се открива "American Art" - тематична изложба с творби от американската култура и изкуство, и експонати на изтъкнати български художници. Деница Гергова, директор на галерия "Vivacom Art Hall" разказа подробности за събитието пред Радио София. По думите й експозицията е свободна за..
„Ден на професиите – Кариерен път“ е събитие, което се организира от 2016 година насам от „Rotaract" club България. Първоначално то е организирано само в Пловдив, но с днешна дата то е национално онлайн събитие . Неговото поредно издание ще се проведе в 2 поредни уикенда. Ралица Белчева и Радослав Тонев са част от организационния екип..
На 20.03.2023 г. за 7-а поредна година Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) стартира кампанията "Ние броим врабчетата", с финален етап на 22.04.2023г. През годините популациите на врабчета са намалели драстично, като те дори са изчезнали в някои европейски градове. Елица Иванова, експерт Комуникации към БДЗП разказа подробности за..
Курс за ставно протезиране На 30-31 март в София започва най-значимото ортопедично събитие през пролетта - AO Recon - Complex Total Hip and Knee Arthroplasty Cours. Организатор от българска страна е началникът на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ проф. д-р Пламен Кинов, който е поканил свои..
Вече е достъпен нов дигитален наръчник, озаглавен „ Пътеводител на независимия тийнейджър“, в платформата за учители и педагогически специалисти – Prepodavame.bg, създадена от фондация „Заедно в час“. Автор на наръчника е Нели Цветкова, която е психолог, фамилен терапевт и консултант. Тя е с професионален опит като училищен терапевт и с..
Книга, посветена на първите жени-архитектки в България – „Госпожо Архитект“ , ще представят на 29 март в София, от Гьоте-институт и Фондация „Български архитектурен модернизъм" . През миналото лято те организираха на открито и изложба със същото заглавие, която представяше паралели между българския и германския контекст за първите жени в..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.