Може да се забави отварянето на социалния център за хора със слухови увреждания, който сдружение „Тишина“ иска да обособи в ж.к.„Стрелбище“.
Столичният общински съвет трябва да даде съгласие за безвъзмездното право на ползване на имота, върху който ще се изгради центъра, но съществува вероятност документацията за това да е непълна и така решението на съветниците да бъде атакувано като незаконосъобразно.
Целта на сдружение „Тишина“ е Центърът в ж.к. „Стрелбище“ да бъде за социални, културни, творчески, младежки и спортни дейности, а сградата да има и административно значение за организацията.
Двата набелязани имота дълго време са били незаконно използвани. От район „Триадица“ са предприели действия, с които да изгонят досегашните ползватели и се опитват да предадат имотите за безвъзмездно ползване на сдружение „Тишина“ до 2028 г.
Зам.-кметът на района Руслан Баждеков предлага и околното пространство да бъде облагородено, да има площадка за хора с увреждания.
Представеният доклад към общинските съветници, с който те трябва да разрешат ползването на имотите – частна общинска собственост, има известни правни несъответствия. Според Милка Христова, общински съветник от БСП и зам.-председател на комисията по здравеопазване и социална политика към СОС, така предложеното проекторешение и документация към него, няма да дадат валидно право за ползване.
Това мнение обаче се оспорва от Руслан Баждеков.
Понеже имотите са два, са необходими още документи, смята Христова.
Докладът за учредяването на безвъзмездно право на ползване на посоченото място, е разглеждан на заседания на няколко общински комисии.
Извънредно по това решение комисията по здравеопазване и социална политика ще заседава и утре, когато ще се проведе сесията на СОС.
Именно утре се очаква общинският съвет да се произнесе и да утвърди безвъзмездно право на ползване на имотите, на чието място сдружение „Тишина“ да обособи центъра за хора със слухови увреждания.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..