Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Смълчан читателски клуб" обединява любовта към вкусната храна и четенето

Снимка: Деси Иванова
Две дами обединяват любовта си към вкусната храна и четенето в проекта "Смълчан читателски клуб". Създателките Деси Иванова и Пролет Трифонова са познати от проекта Trouble Bakers.

След кратка пауза, заради пандемията от Covid-19, те отново събират желаещи да участват в техния проект. Това ще се случи на 3 юни от 19.00 часа, в Южния парк.

За България идеята е на двете жени, но в световен мащаб идеята е на една французойка, която иска да чете интересни книги, но не задължителните за типичните читателски клубове, така решава да направи “Смълчан читателски клуб” (Silent Book Club).

“Идеята на смълчания клуб е, че за един час всеки си носи книга каквато иска, няма абсолютно никакво задължително четиво и един час четем в пълно спокойствие. В нашия вариант в следващия един час похапваме книги, сладкиши и солениши, и всеки може да говори за книгата, която чете - какво му харесва, какво го дразни, защото, разбира се, има и такива моменти, да я препоръча на другите или просто да си изкаже читателските неволи”, казва Деси Иванова.

Обсъжданията обаче нямат задължителен елемент, тъй като този клуб е насочен повече към интроверти и хора и които не желаят да споделят. “След този един час всеки може да си тръгне. Няма никакъв задължителен елемент да остане. Ако реши да остане, не е длъжен да споделя нищо с нас, който иска си казва, който не иска - си мълчи”, допълва тя.

Двете дами започват инициативата Trouble Bakers преди три години, като идеята им е да насърчават четенето чрез храната в художествената литература, т.е. каквото ядат героите, на каквото им мирише, те го готвят наистина.

Пролет и Деси се познават от Езиковата гимназия в Стара Загора и това не е първият им съвместен проект заедно, но е най-успешният.

Първата сбирка на смълчания клуб е била през октомври 2019 г. в “Читалище.то”. За предстоящото издание на 3 юни все още има няколко места. Ограничената бройка посетители е едно от характерните неща за клуба още от създаването му преди кризата с Covid-19.

Чуйте още за интересната инициатива в разговора на Гергана Пейкова с Деси Иванова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30