Въпреки трудностите и несигурната обстановка обаче хотелите, сезонът трябва да стартира най-късно края на месец юни. От Асоциацията на хотелиерите не залагат големи надежди той да бъде успешен, но е важен, за да се задържат на пазара. За възстановяване на туризма обаче можем да говорим най-рано 2021 година, смята Димитров.
Браншът ще разчита изключително на българските туристи това лято. Концесионерите вече обявиха по-ниски цени на плажни принадлежности, а хотелиерите предлагат по-изгодни условия и цени на пакетите. Разчита се и на разбирането, че изборът на български дестинации е в подкрепа на националната икономика и по този начин се осигуряват средства, които след това ще бъдат инвестирани за здравеопазване и образование.
"Трябва да проявим отговорност, доза патриотизъм и въпреки някои неуспехи да изберем българското. Проблеми има навсякъде, но не бива да сме нихилисти. В България има прекрасни дестинации," отбеляза Атанас Димитров. .
Секторът "Туризъм" създава 12-13% от брутния вътрешен продукт. Това е специфичен бизнес, много различен и от храните и лекарствата, които са бързооборотни стоки. Туризмът има големи амортизации и непрекъснато изхабяване на базата, а за генериране на единица оборот са ангажирани изключително много хора, а трудът не намалява данък добавена стойност. В краткосрочен и дългосрочен план е изключително важно да се стабилизира този сектор, защото рухне ли той, ще рухнат и всички по веригата - храни, доставчици, всички съпътстващи бизнеси, които са много и дават препитание на още поне 200 - 300 хиляди души.
В началото много бизнеси имаха затруднения по кандидатстването за мерките за подкрепа, тъй като са имали неплатени задължения към държавата (осигуровки и данъци), но вече е постигнат компромис, и ако задълженията са декларирани, но неплатени, собствениците могат да кандидатстват за държавна подкрепа, обясни Димитров.
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...