Инициирането на местен референдум за изграждането на инсталация за изгаряне на отпадъци в „ТЕЦ София“ и преобразуването на полученото гориво в електро- и топлинна енергия, не е нова идея. В настоящия Столичен общински съвет, групата на „Демократична България“ отново поставя въпроса за разглеждане, след като успя да събере нужния минимум от подписи с включилия се към тях независим общински съветник Борис Бонев.
Председателят на групата Методи Лалов посочи, че има две групи аргументи против проекта - икономическата обосновка и опазването на околната среда. Изпълнителният директор на "Топлофикация – София" Александър Александров подчерта предимствата за управляваното от него дружество:
"Икономия от газ, икономия от квоти, по-голямо и по-съвременно производство на електроенергия."
Ваня Тагарева от Обединение „ГЕРБ – СДС“ в СОС припомни, че инсинераторът е част от третата фаза на проекта за интегрирана система от инсталации и съоръжения за рециклиране, третиране и оползотворяване на отпадъците и няма как Столичната община да не пристъпи към реализиране на това намерение, още повече след като Европейската комисия одобри финансирането за него
Тагарева припомни, че проектът за инсинератора е широко обсъждан със софиянци през 2015 г. Зам.-кметът по направление „Екология“ в СО Десислава Билева, както и Александър Александров допълниха, че информацията за проекта е предоставена на гражданите и общинските съветници, и те могат да се убедят в предимствата му. Изказвания, с които не се съгласи Ясен Цветанов от Инициативата „За чиста София без изгаряне на отпадъци“, който каза, че не всички данни са представени и обществото няма как да вземе аргументирано решение.
След като на заседанието на водещата комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в СОС бе отхвърлено предложението за местен референдум, с който софиянци да изразят мнението си дали трябва да се изгради инсинератор за изгаряне на негодните за рециклиране отпадъци,предстои днес и утре въпросът да се дискутира и в другите ресорни комисии, преди да се включи като точка в дневния ред на следващо заседание на местния парламент. Така окончателно ще се разбере дали и този опит за допитване към гражданите ще завърши с неуспех.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.