През сезон 2020, освен много нови и интересни атракции, от Исторически парк организират различни събития, които целят да въздигнат българския дух и култура. Събитията по различен и интересен начин демонстрират родолюбието на българите.
Част от тях са изложба-конкурс „Историческа живопис“, която ще се проведе от 6 до 24 май и авто изложба-конкурс „Ние сме България“, която ще се проведе от 19 до 21 юни. Освен основната цел за въздигане на българския дух и култура, събитията имат и парични награди за участниците.
Пътуването във времето започва с най-старата цивилизация в света и нейната уникална култура. Преди повече от 7000 години по българските земи възниква първата цивилизация.
В Историческия парк може да се проследи развитието на хората през епохите неолит и халколит, които ни връщат до 10 000 години назад във времето, както и представянето на “тракийския период” с показване на единствения възстановен тракийски дворец в света, в който има тронна зала, спалня, тракийски съкровища и 2 тракийски гробници.
Всеки посетител в Исторически парк може да стреля на специално изградено за целта стрелбище с традиционен лък. Може да се запише на езда или да се разходи с кон на манеж и дори да стреля с лък от него. Посетителите могат и да се преоблекат в средновековни и прабългарски облекла.
Възможно е посетителите да наблюдават демонстрация с хищни птици, а по-смелите могат да се снимат със сокол или да го подържат в ръката си.
В зона “Прабългари” са пресъздадени различни видове юрти, а в зона “Славяни” са пресъздадени жилищата така, както изследователите са установили, че са изглеждали в действителност.
В процес на изграждане е зоната “Първо българско царство”. В нея посетителите ще се докоснат до времето, в което освен една от най-силните държави в Европа, страната ни е била и най-големият славянски културен център.
Освен пътуване през различни исторически епохи, на територията на Исторически парк са изградени езера с площ от 1 декар. Към тях е изградено и пристанище за лодки, с които посетителите могат да плават.
В ресторантите на Историческия парк, посетителите могат да се насладят на храна, приготвена по автентични старовремски рецепти от територията на България и Волжка България.
Повече за всичко това чуйте от Ивелин Михайлов - изпълнителен директор на Исторически парк, в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..