Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуалните класни стаи няма да изместят традиционната форма на обучение

Снимка: olympicbg.org

Виртуалните класни стаи няма да изместят традиционната форма на обучение.

Те ще се ползват в случай на извънредна ситуация, когато учебният процес не може да бъде проведен - по време на грипна или дървена ваканция, както и когато отделен ученик не може да посещава часовете физически, той ще го прави виртуално, докато учителят преподава в клас.

Това стана ясно от думите на министъра на образованието Красимир Вълчев, след пресконференцията по повод приключването на учебната година.

Иновативните училища, които желаят, ще могат да въведат електронната форма на обучение за максимум 20% от учебното съдържание, но ще е необходимо да докажат, че с това резултатите се повишават и че няма изключени от процеса ученици.

Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия е училище, в което се изучават не само общообразователните предмети, но и специални дисциплини.

“Да, подходящо е за такива ситуации дистанционното обучение, като не трябва то да бъде основният начин на обучение, защото социалният контакт, който се губи при дистанционното обучение за по-малките ученици и за родителите е изключително натоварващо.

Това се видя при сегашната ситуация. По-големите ученици успяват да се справят и за тях се оказа, че е подходящо.

Трудно се напасват координационно дистанционното обучение за професионалното образование, където има доста практики. Има изработване на курсови задачи, на проекти, които в дистанционна форма на обучение е доста сложно и трудно.

Платформите не могат да отговорят на всички изисквания, които имат учителите, за да проведат един нормален час
”, коментира инж. Доротея Дончева - директор на училището.

135 СОУ “Ян Коменски” се намира в Западен парк, в непосредствена близост до квартал “Факултета”. Директорката на училището Мария Димитрова приема предложението за електронно обучение по време на грипна ваканция, но с определени условия.

Асоциация “Родители” и техният изпълнителен директор Яна Алексиева имат становище по въпроса и то е, че всяко училище би трябвало да решава самостоятелно дали да използва дистанционното обучение в условия на грипна ваканция.

За учениците от начален курс беше най-трудно да се адаптират към електронната форма на обучение по време на извънредното положение.

Предложението на министър Вълчев за преподаване на 20% от учебното съдържание дистанционно се отнася за материала след 4 клас. В изследване на УНИЦЕФ обаче става ясно, че уменията на тийнейджърите за ученето от вкъщи са полярни.

Училището им липсва заради живото общуване, а дистанционното обучение за тях е източник на умора и усещане за прекалено количество за сметка на качеството.

Чуйте подробностите в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42