Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Трима архитекти - юбиляри” - трима създатели на красиви и знакови софийски сгради

Снимка: Sofiahistorymuseum.bg
Красиви и знакови софийски сгради, като Националната опера и балет, Централни софийски хали, сградата на Столичната община, сградата на Народното събрание, стадионът “Георги Аспарухов”, са създадени от трима архитекти, които са обединени в най-новата изложба на Регионалния исторически музей на София.

Документалната изложба се нарича “Трима архитекти - юбиляри” и може да бъде разгледана до 11 октомври. Тримата знакови архитекти са Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.

Общото между архитектите, които творят в различно време, е че и тримата получават образованието си в чужбина, а след завръщането си в София, създават забележителни сгради, които са се превърнали в символи на столицата. 

По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Винаги верни на мисията си да създават красота, тези архитекти са новатори и борци, които посвещават живота си на развитието на София.
Куратори на изложбата са арх. Валентина Върбанова и арх. София Лостова - Топалова.

“Нашата идея беше не само да ги представим като творци, създатели, част от историята на българската архитектура, но и като личности, а те са били освен архитекти и общественици, и публицисти, и законотворци”, разказва арх. Валентина Върбанова.

Арх. Торбов е представител на една от големите френски филмови компании у нас, той е архитект и на старото кино “Одеон”.
Лазар Парашкеванов, освен че е архитект на сградата на Операта, е автор и на един от важните закони за строителството (приет е негов закон за монолитните железобетонни конструкции в изграждането на жилищните и обществените сгради). Освен това той е и художник, чиито платна могат да бъдат видени сред експозициите в Националната художествена галерия.

От задълбочените изследвания на работата на архитектите може да се каже, че и тримата са работили в много широка типология на архитектурата - обществени сгради, производствени, жилищни сгради, и независимо, че са от различни поколения, определено са се познавали помежду си.

В работата си и тримата са равностойни, но може би по-известен е Наум Торбов. Той е работил в нач. на ХХ в. Общо тримата творят около 80 години - от началото на ХХ век, до края на 70-те години. 
Любопитен факт е, че цялата изложба е организирана в условията на дистанционна работа заради пандемията от Covid-19. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с арх. Валентина Върбанова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52