Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Трима архитекти - юбиляри” - трима създатели на красиви и знакови софийски сгради

Снимка: Sofiahistorymuseum.bg
Красиви и знакови софийски сгради, като Националната опера и балет, Централни софийски хали, сградата на Столичната община, сградата на Народното събрание, стадионът “Георги Аспарухов”, са създадени от трима архитекти, които са обединени в най-новата изложба на Регионалния исторически музей на София.

Документалната изложба се нарича “Трима архитекти - юбиляри” и може да бъде разгледана до 11 октомври. Тримата знакови архитекти са Наум Торбов, Лазар Парашкеванов и Пецо Златев, чийто юбилей от рождението честваме през 2020 г.

Общото между архитектите, които творят в различно време, е че и тримата получават образованието си в чужбина, а след завръщането си в София, създават забележителни сгради, които са се превърнали в символи на столицата. 

По тяхното творчество проследяваме архитектурните стилове на града – от неовизантиката, през сецесиона, до модернизма. Винаги верни на мисията си да създават красота, тези архитекти са новатори и борци, които посвещават живота си на развитието на София.
Куратори на изложбата са арх. Валентина Върбанова и арх. София Лостова - Топалова.

“Нашата идея беше не само да ги представим като творци, създатели, част от историята на българската архитектура, но и като личности, а те са били освен архитекти и общественици, и публицисти, и законотворци”, разказва арх. Валентина Върбанова.

Арх. Торбов е представител на една от големите френски филмови компании у нас, той е архитект и на старото кино “Одеон”.
Лазар Парашкеванов, освен че е архитект на сградата на Операта, е автор и на един от важните закони за строителството (приет е негов закон за монолитните железобетонни конструкции в изграждането на жилищните и обществените сгради). Освен това той е и художник, чиито платна могат да бъдат видени сред експозициите в Националната художествена галерия.

От задълбочените изследвания на работата на архитектите може да се каже, че и тримата са работили в много широка типология на архитектурата - обществени сгради, производствени, жилищни сгради, и независимо, че са от различни поколения, определено са се познавали помежду си.

В работата си и тримата са равностойни, но може би по-известен е Наум Торбов. Той е работил в нач. на ХХ в. Общо тримата творят около 80 години - от началото на ХХ век, до края на 70-те години. 
Любопитен факт е, че цялата изложба е организирана в условията на дистанционна работа заради пандемията от Covid-19. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с арх. Валентина Върбанова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11

Посадиха над 30 хил. дръвчета на територията на Столична община за 2024 г.

Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г.  Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности.  Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС.  През пролетта са засадени 700 дървета..

публикувано на 23.12.24 в 08:37